Evdeki köpeğin alerjiye etkisi mercek altında

Avrupa Pnömoloji Dergisi’nin mayıs sayısında yayınlanan bir makaleye göre, köpek beslenen evdeki küçük çocukların solunum yolları alerjisine yakalanma riski, diğer çocuklara göre daha az oluyor.

Araştırmayı yapan Alman bilim insanları, yaklaşık 9 bin çocuğu doğumlarından altı yaşına kadar izledi. Çocukların ebeveynlerine köpeklerle temasları hakkında ayrıntılı sorular yönelten araştırmacılar, ‘alerjik duyarlılık‘ gösteren antikor seviyesini saptamak üzere çocuklardan kan örneği aldı.

Araştırma sonucunda, küçük yaşta evde köpek beslemek ile ‘özellikle köpek tüylerine duyarlılık göstermek’ arasında bağlantı olmadığını belirten bilim insanları, bununla birlikte evde köpeğin olması ile polen ve solunumla ilgili duyarlılık gösterme arasındaki ilişkinin daha düşük seviyede olduğunu açıkladılar. Bu koruyucu etkinin, evinde köpek beslenmeyen, ancak köpeklerle düzenli olarak temasta bulunan çocuklarda görülmediği de belirtildi.

Evde köpek beslemek ya da düzenli olarak temasta bulunmak ile astım, egzama ve alerjik rinit gibi hastalıkların gelişmesi ya da semptomları arasında da henüz bir bağlantı bulunamadı.

Bununla birlikte araştırmacılar, ebeveynlere “Eve köpek alın” tavsiyesinde bulunmak için çok erken olduğunu da söyledi. Bu yararlı etkinin uzun dönemde de geçerli olup olmadığını görmek için araştırmaya katılan çocukların 10 yaşına gelmesinin beklenmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek