Evlilikte demokrasi şart

Evlilik uzmanları, Evli çiftlerin birbirlerinin düşüncelerine saygı gösterdikleri takdirde daha mutlu olacakların, aksi durumlarda ise aile içinde ortaya çıkacak huzursuzlukların evliliğin temelini sarsacağını belirtiyor.

Erkekler hala beraber oldukları kadının ön planda olmasından hoşlanmıyor. Ancak buna karşın, kendileri ön plana çıkıyor. Bu; eğitim seviyesi ve ekonomik durumu yüksek kesimde de, tam aksi kesimde de aynı şekilde görülüyor.

Öne çıkan kadının çevresine hemen duvar örülüyor. Oysa erkek “Onun ilerlemesi benim de ilerlememdir” dese, çok şey değişir.

Beğenmeseniz de…

– Evlilikte demokratik bir ortam olmalıdır. Onun için de çiftler gerçekten de karşı tarafın kişiliğine saygı göstermeli. Olduğu gibi kabul etmek yeterli değil, aynı zamanda onun bu durumuna saygı da göstermek gerekiyor. Erkek kadının, kadın da erkeğin fikirlerine (beğense de beğenmese de) saygı göstermek zorundadır.

– Bir psikologdan yardım almak konusunda, erkekler kadınlara göre çok daha kapalı. Erkek psikologa giden karısını, kendisini şikâyet ediyor olarak görüyor. Ve bu yüzden evliliklerde büyük sorunlar çıkabiliyor.

– Evlilikte 3., 5. ve 10. yıllar çok tehlikelidir. Bu 3 tehlikeli dönem atlatıldığında, genelde evlilik devam ediyor. Erkeğin, korumacı rolü sevdiği için, hem fiziksel hem de ruhsal anlamda büyük olması önemlidir.

Ailelerin rolü azalıyor

– Evliliğe karar vermede beraber olunan süreden daha çok, evlilik öncesi insanların birbirine ne kadar açık olup olmadığı önemlidir. Kaliteli bir dönem sonrasında evlilik kararı alınmasına 6 ay da yeter 1 yıl da.

– Evlilik kararında ailelerin rolü giderek azalıyor. Şimdi gençler ailelerine, “Fikrinizi aldım ama ben sizden izin istemiyorum bilgi veriyorum” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek