Fazla E vitamini zararlı

Uzmanlar, E vitamininin günde 270 mg’den daha fazla miktarının kalp krizi riskini ciddi bir şekilde artırdığı gerekçesiyle alınmaması gerektiği konusunda uyarıyor.

John Hopkins Üniversitesi, 1993-2004 arasında sürdürdüğü ve 136 bin kişiyi kapsayan araştırması sonucunda, fazla alınan E vitamininin kalp krizi için ciddi risk yarattığını açıkladı.

Araştırmayı yürüten grubun başkanı Dr. Edgar Miller, multi vitamin kullananların da etikette yazılı olan E vitamini miktarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Kimi vitamin tabletlerinde E vitamini miktarının 200-400 mg arasında değiştiğini söyleyen Dr. Miller, yüksek dozun özellikle 60 yaş ve yukarısındaki kişilerde kalp krizi riskini artırdığını belirtti.

Risk sınırı için 270 mg’ı işaret eden Dr. Miller; 133 mg ya da daha az dozda alınan E vitaminin tehlike oluşturmadığını da sözlerine ekledi.

Miller, E vitaminini doğal gıdalardan almanın en güvenli yol olduğunun önemini belirtti. E vitamini en çok fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve doğal sebze yağlarında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek