Fazla kilo kanser tehlikesini artırıyor

Uzmanlar, aşırı kilolu ve şişman kişilerde karaciğer kanserine daha fazla rastlanıldığını ve fazla kilosu olanların kalın bağırsak ve meme kanserine yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu belirtiyor.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Göral, şişmanlığın meme ve kalın bağırsak kanserine neden olduğunun yıllardır bilindiğini, ancak son zamanlarda buna karaciğer kanserinin de eklendiğini belirtti.

Düzensiz ve dengesiz beslenme ile fast-food ve stres gibi faktörlerin aşırı şişmanlığa neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, şunları şöyledi:

Yağlı gıdalara dikkat

“Karaciğer kanseri yapan sebeplerin başında hepatit B ve C virüsü, alkol, yer fıstığı ile bazen de kırmızı pul biberde bulunan aflatoksin adı verilen madde gelmektedir.

Şişmanlıkta, kanda bir takım kanser yapıcı veya kanser öncüsü maddeler salgılanmakta, çevresel ve genetik faktörlerin de etkisi ile karaciğerde kanser gelişmektedir.

Şişman kişilerde karaciğer kanserine daha fazla rastlanılmaktadır. Özellikle uzun süreli şişmanlıklarda, karaciğer fonksiyon testleri zaman zaman yapılmalı ve 6 ayda bir karaciğerin ultrason ile incelenmesi gerekmektedir.

Şişman kişilerin, aşırı yemek, düzensiz beslenme ile yağlı gıdalardan uzak durması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek