Fazladan 10 kilo erken ölüm riskini yükseltiyor

Bilim adamlarına göre, 10 kilogram fazlası olanların erken ölüm riski ve şeker hastalığına yakalanma ihtimali yükseliyor. İngiliz Beslenme Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre, 10 kilogram fazlası olan kişilerin erken ölüm riski yüzde 20 daha fazla oluyor. Üstelik bu kişilerde şeker hastalığına yakalanma ihtimali de en az yüzde 30 daha yüksek.

Tüm dünyada ciddi bir sorun olmaya başlayan fazla kilo probleminin insan sağlığı için büyük tehdit olduğuna değinen beslenme uzmanı Dr. John Garrow, “Dengesiz beslenme vücudun tüm dengesini alt üst ediyor. Tabii hareketsizlik de çok önemli bir faktör” diye konuşuyor.

Fazlalıkları hesaplayın
Batı ülkelerinde erkeklerin yüzde 45’inin, kadınların ise yüzde 33’ünün aşırı kilolu olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Dr. Garrow, “Herkes vücut kütle indeksi hesabını yapıp, fazlalıklardan kurtulmalı” diyor. Garrow, hesabı şöyle açıklıyor: “Boyu 1.75 metre, kilosu 77 olan kişinin vücut kütle indeksini bulmak için önce 1.75’in karesini alıyoruz. Bu 3.06 ediyor. Sonra 77’yi 3.06’ya bölüyoruz ve 25.16’yı elde ediyoruz. Çıkan sonuç 20-25 arasında ise kişinin kilosu normal kabul ediliyor. Ancak fazlaysa hemen rejime başlamalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek