Gastrit nedir, belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Gastrit, midenin iç yüzünde bulunan zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Halk arasında mide iltihabı veya mide nezlesi de denmektedir.

Gastriti hazırlayıcı nedenler

Ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olması, çabuk çiğnemek ve çiğnemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya romatizmadır. Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.

Gastrit belirtileri

Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırılınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilkbahar ve son bahar aylarında artar.

Gastrit tedavisi

Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilaçlar kullanılmaz. Yemekler, yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir.

Gastrit rahatsızlığının doğal yollarla tedavisi için Gastrit rahatsızlığına iyi gelen bitkiler başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

“Gastrit nedir, belirtileri ve tedavisi nasıldır?” için 2 cevap

  1. merhabalar midemde yapılan endoskobi sonucunda helikobakteri tesbit edildi.3 lü antibiyotik tedavisi verdiler.çok güzel rahatlamıştım ama 2 ay sonunda tekrar aynı rahatsızlıklarım başladı.bu kadar sık neden tekrarlar birde ne yersem sanki sırtımda duruyor gibi geliyo şiddetli bir ağrım olmadı ama yinede beni hep rahatsız ediyor bu rahatsızlığımı bir 6 sene önce birde 4 sene öncede geçirmiştim. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim .

  2. Bahsettiğiniz bakteri sürekli olarak kendini yenilemekte olduğu için antibiyotikler bir süre sonra fadalı olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek