Gastrit rahatsızlığına iyi gelen bitkiler

Özellikle yemeklerden sonra midede rahatsızlık duygusu, bulantı, kusma, ekşime, iştah kaybı ve mide ağrıları gibi belirtilerle ortaya çıkan gastritin önüne doğal yollarla ve şifalı bitkilerle geçmek mümkün. İşte gastrite iyi gelen şifalı bitkiler ve kullanım şekilleri…

Ebegümeci
Yarım veya 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış taze ebegümeci, 1 bardak soğuk suda 10-12 saat demlendirildikten sonra ılıklaştırılır ve süzülür. Günde, 2 bardak çay içilir. Günlük çay miktarı, önceden ısıtılmış temiz bir termosta muhafaza edilebilir.

Eğir kökü
Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış eğir kökü, bir bardak soğuk suda 10-12 saat demlendirildikten sonra ılıklaştırılır ve süzülür. Her öğünden yarım saat önce ve sonra 1 yudum içilir. Daha fazla içilmemelidir! Ilık çay, önceden ısıtılmış temiz bir termosta korunabilir.

Mayıs papatyası
Yarım tatlı kaşığı mayıs papatyası, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan yudumlanır.

İsveç Şurubu
Yukarıda adı geçen, örneğin papatya çayına karıştırılarak, rahatsızlığın derecesine göre, günde 3 çay kaşığı, 3 tatlı kaşığı veya 3 çorba kaşığı dolusu şurup alınabilir. Yarısı yemeklerden önce ve öteki yarısı da yemeklerden sonra içilecek olan bitki çayına, 1 kaşık İsveç Şurubu eklenebilir.

“Gastrit rahatsızlığına iyi gelen bitkiler” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek