Gebeliği önleyici haplar

Gebelikten koruyan haplar, sadece ritmik doğal dalgalanmaların yerine hep aynı düzeyde hormon sağlayarak, gebelik için elverişli ortamın oluşmasını engelliyor.

Hapların içinde, gebeliği önleyici sentetik hormonlar bulunur. Hapların geri dönüşlü olan etkileri, uygulama bırakıldığında ortadan kalkar. Yaygın olarak kullanılan haplarda, düşük dozda progestin ve östrojen birlikte bulunur. Bu hormonlar, normalde de kadın vücudunda bulunan hormonların benzerleridir. Haplar, kurallarına uygun kullanıldıklarında çok etkilidir. Ancak, unutulduklarında etkileri azalır.

Gebeliği önleyici hapların temel etkileri nelerdir?

Hapların temel etkileri kadında yumurtlamayı (ovülasyon) baskılamaktır. Bunun dışında:

– Rahim ağzında doğal olarak bulunan salgıyı, spermlerin geçişini güçleştirecek şekilde kalınlaştırıcı etkileri de vardır.

– Diğer etkileri, rahmin iç duvarında döllenmiş yumurtanın içine yerleşerek gelişebileceği dokuyu incelterek, yumurtanın yerleşmesine elverişsiz hale getirmektir.

Gebeliği önleyici hapları her gün aynı saatte alın

Hapların başlar başlamaz etkili olabilmesi için tercihan adetin ilk gününde, en geç ilk 5 gün içinde kullanılmaya başlanması gerekir. İlişki olsun ya da olmasın, her gün 1 hap içilmelidir. Bazı kutuların içinde 21 hap, bazılarında ise 28 hap vardır. 28’lik kutulardaki ilk 21 hap hormon, son 7 hap ise kansızlığı önlemek ve ara verilmesi gereken günleri hatırlatmak amacıyla demir içerir. 28’lik haplar içilirken, bir kutu bittiğinde hemen ikinci kutuya başlanmalıdır. 21’lik kutu bittiğinde yeni kutuya başlamak için 7 gün ara verilmelidir. Haplar, unutulmadan her gün aynı saatte alınmalıdır.

Herkes gebeliği önleyici hapları kullanabilir mi?

Her yaştaki kadın, hiç doğum yapmamış olsa da hapları güvenle kullanabilir. Geçmişinde ya da halen meme kanseri öyküsü, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları açısından riskler taşıma, damar tıkanıklığı, kalp hastalığı ya da inme geçirmiş olma, karaciğer ya da safra kesesi hastalığı, migren ya da komplikasyon gelişmiş şeker hastalığı gibi durumlar varsa haplar kullanılmamalıdır. Hapların bazı antibiyotiklerle ve diğer bazı ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmeli ve bu gibi durumlarda hekime danışılmalıdır. Emziren kadınlar doğumdan sonraki ilk 6 ayda, emzirmeyen kadınlar da doğumdan sonraki ilk 6 haftada hapları kullanmamalıdır. 35 yaş üzerinde olup sigara içen kadınlar, hap kullanacaklarsa, sigarayı bırakmalıdır.

Gebeliği önleyici haplar unutulursa

1 hapı unutursanız kaçıncı hap olduğuna bakmaksızın, unuttuğunuz hapı, hatırladığınızda hemen için ve o günün hapı dahil diğerlerini her gün almaya devam edin.

1’den fazla hapı unutursanız unuttuğunuz haplardan birini hemen alın, diğerlerini paketten atın, kalanları her gün almaya devam edin.

Unutulan haplar 2-4 adet ve ilk 7 günün haplarıysa, 7 gün süreyle ek olarak bir bariyer yöntem le gebelikten korunun. Bu arada cinsel ilişkide bulunduysanız, cinsel ilişki sonrası korunma uygulamanız gerekir.

7 günlük ek koruma, hangi günlerde olduğuna bakılmaksızın 5 ya da daha fazla hormon içeren hap unutulduğunda da gereklidir. Bu durumda hap içmeyi unuttuğunuz günlerde cinsel ilişkide bulunduysanız, cinsel ilişki sonrası korunma uygulamanız gerekir.

5 ya da daha fazla hap unutulması halinde ya da unutulan haplar daha az sayıda ancak 14-21. günün haplarıysa, ara vermeden yeni bir pakete başlamalısınız. Bu durumda 28 haplık paketlerden kullanıyorsanız, hormon içermediklerinden, son 7 hapı atarak, yeni pakete başlamanız gerekir.

28 haplık paketlerden kullanıyorsanız, son 7 hap hormon içermediğinden unutulması sorun yaratmaz. Unuttuğunuz hapları atıp, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Gebeliği önleyici hapların diğer etkileri neler?

Gebeliği önleme etkisinin yanı sıra, adet kanamalarının miktarını azalttığından, bu nedenle oluşan kansızlığa karşı koruyucu etkileri vardır. Ayrıca adet öncesi gerginliği ve adet sancılarını önler, bazı kanserlere (yumurtalık ve rahim) karşı da koruyucudur.

Gebeliği önleyici hapların hafif seyreden yan etkileri

Bazı kadınlarda hafif baş ağrısı, bulantı, kilo artışı, adet düzensizlikleri, göğüslerde hassasiyet ve sinirlilik görülebilir. Bunlar sağlığa zararlı olmayan ve genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden geçen belirtilerdir.

Aşağıdaki hallerde mutlaka bir uzmana görünmelisiniz…

Hapları kullanırken; şiddetli bir ağrı (karın, göğüs, baş ya da bacakta) ve nefes darlığı, baş dönmesi, halsizlik veya uyuşukluk, bulanık görme, çift görme veya görme kaybı gibi bir durumla karşılaşıldığında, gecikmeden kontrol için hekiminize başvurun.

Gebeliği önleyici haplar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumaz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en etkili yolu, cinsel ilişki sırasında kadın ya da erkeğin kondom kullanmasıdır.

Koruyucu haplar eczanelerden, sağlık ocaklarından, devlet hastanelerinden ve SSK hastanelerine bağlı Aile Planlaması kliniklerinden, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri’nden elde edilebilir ve bir hekim ya da ebe/hemşire tarafından verilebilir. Ancak, kullanıma ilk kez başlamadan önce, bir hekim ya da bu konuda eğitimli sağlık personeli ile görüşülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek