Gebelikte cilt çatlaklarını nasıl önlerim?

Gebelikte kadınların en önemli ortak sorunu çatlaklardır. Çatlaklar, karın bölgesinde, kalçalarda ve göğüslerde ortaya çıkar.

Cildin gerilmesine bağlı olarak görülen değişikliklerdir ve çoğu zaman çatlayan bölgelerde tabloya rahatsız edici bir kaşıntı da eşlik eder.

Bazı anne adaylarında gebelik döneminde oldukça fazla kilo alınmasına karşın çatlak oluşmamakta, bazılarında ise gebeliğin erken dönemlerinden itibaren çatlaklar ortaya çıkmaktadır.

Bol bol su için

Yine bazı anne adaylarında, gebeliğin erken dönemlerinden itibaren ‘çatlak kremleri’ kullanmalarına rağmen, çatlaklar oluşabilir. Bu nedenle, çatlakların kalıtımsal özelliklerle çok yakın bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir.

Çatlakları tümüyle önlemek mümkün olmamakla beraber, alınan bazı önlemlerle çatlakların kalıcı kozmetik sorunlar yaratması önlenebilir.

Çatlak kremlerinin ortak özelliği, cildi nemlendirmeleri ve esnemesine yardımcı olmalarıdır. Ayrıca, bu dönemde sıvı alımı da önemlidir.

Vücuda giren su miktarı yetersiz olduğunda, cildin elastikiyeti azalır ve çatlaklar daha kolay oluşur. Sıvı miktarı yeterli bir cilt ise, gerilmeye karşı daha dayanıklı hale gelir.

Varis ve örümcek şeklinde damarlar

Varis ve örümcek şeklindeki damarlar da hamilelik süresince birçok kadının ortak sorununu oluşturur. Merkezde bir damar ve bu damardan etrafa adeta bir örümceğin ayakları gibi ışınsal olarak yayılan kılcal damarlanmalar şeklindedirler. Bunlar doğumdan sonra yok olabilecekleri gibi, kimi zaman da kalıcı olabilirler.

Tırnaktaki değişimler

Tırnaklar, gebelik döneminde artan hormonların etkisiyle yumuşayıp incelerek, kolay kırılır hale gelebilirler. Tırnak cilası, durumu daha da kötüleştirebilir. Bulaşık ve çamaşır yıkarken lastik eldiven kullanmak ve el ile tırnaklara nemlendirici losyon sürmek, çoğu durumda faydalı olur.

“Gebelikte cilt çatlaklarını nasıl önlerim?” için bir cevap

  1. Tırnaktaki değişimler

    Tırnaklar, gebelik döneminde artan hormonların etkisiyle yumuşayıp incelerek, kolay kırılır hale gelebilirler. Tırnak cilası, durumu daha da kötüleştirebilir. Bulaşık ve çamaşır yıkarken lastik eldiven kullanmak ve el ile tırnaklara nemlendirici losyon sürmek, çoğu durumda faydalı olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek