Geç kalmayın genç kalın

Eğer cildimizi sever ve ona gözümüz gibi bakarsak, hayat boyu 20’li yaşlardaki diriliği ve güzelliği muhafaza etmemiz hiç de zor değil. Peki siz en son ne zaman cildiniz için bir şey yaptınız?

Yapılan araştırmalar, kadının yaşadığı ruhsal sorunların, stresin ve aşırı sorumluluk duygusunun erken yaşlanmaya sebep olduğunu ortaya koyuyor. Yaşadığı her yıl, kadına daha çok kendine güven ve muhakeme gücü kazandırırken, kadını biraz daha yıpratıyor.

Genç kalmak için yapılması gereken ilk şey, stresten uzak durmak. Amerika’da yapılan bir araştırma, sakin ve barışçıl insanların asabi ve stresli insanlara oranla daha genç gösterdiklerini ortaya koyuyor. Atılması gereken ikinci adım ise sigarayı bırakıp içkiyi azaltmak ve düzenli olarak spor yapmak.

Cildinizi ciddiye alın
Yaşlılığın ilk izleri, yavaş yavaş cildinizi sarmaya başlayan kırışıklıklardır. Kırışıklıkların hızı ise iç etkenlerden olduğu kadar dış etkenlerden de kaynaklanarak artar. Güneş, hava kirliliği ve sigara içilen ortamlar, cilt hücreleri için intiharla eş anlamlıdır.

Kullanacağınız koruyucu kremler ve antioksidan içeren vitaminler, bir kalkan vazifesi görerek dış etkenlerin zararlarını süzer ve sizi koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Uzmanlar, hücreleri yenileyerek cildi genç tutan, koruyucu kremlerin kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Güneşten korunmak için ise yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekiyor. Eğer bronzlaşmak istiyorsanız, sabah 09:00-11:00 ve öğleden sonra 16:00-19:00 saatleri arasında güneşe çıkabilirsiniz. Her ne kadar bu saatler güneş ışınlarının en eğik geldiği saatler olsa da, siz yine de 20 dakikadan fazla güneşte kalmamaya özen gösterin.

Hergün 20 dakika güneşlenirseniz, 15 günde sağlıklı ve bronz bir tene sahip olabilir, aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarıyla değil, yararlı D Vitamini ile muhatap olursunuz.

Şiş gözler, mor halkalar
Gözlerinizdeki şişliğe çare bulamıyorsanız nineden kalma bir formül olan patatese başvurabilirsiniz. Ortadan ikiye kesip şiş gözlerinizin üzerine yerleştireceğiniz iki patates kısa sürede şişliği indirecektir.

Mor halkaların en büyük sorumlusu uykusuzluktur. Uyku düzenine dikkat etmek ve bol su içmek, mor halkaların zamanla kaybolmasını sağlayacaktır. Çeşitli markaların göz kremleri de tedavi edici bir rol üstlenebilir.

Alındaki siyah noktalar
Genellikle ergenlik çağında ortaya çıkan siyah noktalar, yağlı ciltleri çok severler. Kadınların yüzde 80’inde ergenlik sonrası sivilce ve siyah nokta görüldüğünü söyleyen uzmanlar, çözüm olarak da şu önerilerde bulunuyor:

1. Cildinizi sabah-akşam temizleyin

2. Sağlıklı beslenin, düzenli uyuyun, spor yapın ve sigara içmeyin.

3. Cildinizle oynamayın, sivilceleri sıkmayın. Aksi takdirde enfeksiyon kapmasına sebep olabilirsiniz.

4. Güneş kısa vadede sivilceleri geçirmesine rağmen, uzun vadede cildinize zarar verir.

5. Kahküllerin alnı örtmesine, saçınızın yüzünüze değmesine izin vermeyin.

Göz çevresindeki kırışıklıklar

Yaşlılığın ilk belirtileri, göz çevresinde beliren kırışıklıklardır. Bu kırışıklıkların yüzde 90’ı, güneş ve hava kirliliğinden kaynaklanır. Retinol ve antioksidan içeren kremler etkili bir koruma sağlamak ve kırışıklıkları önlemek için birebirdir.

Dudaklara peeling
Kuru ve çatlamış dudaklar B2 vitamini eksikliği olduğunun alametlerinden biridir. Bol bol süt içerek, tahıl ve kepek ekmeği yiyerek B2 vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Ayrıca kozmetik firmalarının dudak koruyucu ürünlerinden de kullanabilirsiniz.

Ciltteki lekeler ve benler
Kalıtsal olarak hassas bir cilde sahipseniz, güneşe karşı birinci dereceden önlem almanız gerekiyor. En yüksek faktörlü kremleri kullanın. Cildinizi günde iki kereden fazla temizlemeyin ve kullanmadan önce ürünleri mutlaka test edin. Eğer ürün size göre değilse, cilt birkaç saat içinde reaksiyon gösterecektir

Satın aldığınız ürünün hiçbir yan etkisi olmadığından emin olun. Mesela kesinlikle suni renklendirici içermemelerine özen gösterin. En makbul krem, en az şey içerendir. Mümkün olduğu kadar doğal içerikli ve sentetik olmayan ürünleri tercih edin.

Kuru ve hassas ciltler için özel olarak üretilen, cildi nemlendirirken aynı zamanda dış etkenlere karşı koruyan temizleyici, nemlendirici kremleri denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek