Geçmeyen doğum lekeleri tedavi edilmeli

Yeni doğan bebeklerde görülen ve bazen kendiliğinden kaybolan doğum lekeleri, bazı durumlarda geçmiyor. Uzmanlar, kendiliğinden geçmeyen doğum lekelerinin ancak yapılacak tedavilerle yok edilebildiğini belirtiyor.

Ter retansiyon sendromu

Yenidoğanlarda terin ciltten çıktığı noktalarda görülen zararsız su kabartılarıdır. Yaz bebeklerinde, havanın nemli ve sıcak olduğu günlerde görülür. Su kabarcıkları, toplu iğne başı büyüklüğündedir.

Deri kıvrımlarının olduğu bölgelerde, hava sirkülasyonu diğer deri yüzeylerine göre daha az olduğu için daha fazla görülür. Hava ısısının yüksek olduğu günlerde; bebeğin rahat edebileceği, ter miktarını artırmayacak giysiler seçilmelidir. Sıkça duş aldırmakta fayda vardır.

Yenidoğanın toksik eritemi

Nedeni tam olarak bilinmese de anneden bebeğe geçen hormonların yol açtığına olduğuna inanılır. Daha çok yüzde; alın ve çene bölgesinde görülen sivilcelerdir. Beyazımsı, hafif sarı renkli kabarcıklardır.

Doğumdan hemen sonra görülebildiği gibi, birkaç gün içerisinde de görülebilir. Kendiliğinden iyileşebildiği gibi, bazı durumlarda pomad kullanılabilir.

Yenidoğan sivilceleri

Yenidoğan sivilceleri, daha çok erkek bebeklerde görülür. Anneden geçen hormonların etkisi fazladır. Kısa sürede iyileşir. Bazı durumlarda, doktorunuzun gözetiminde pomadlar kullanılabilir.

Çilek renkli hemanjiyom

Diğer lekelere oranla daha fazla görülür. Kız bebeklerde daha fazla ortaya çıktığı bilinir. Çilek hemanjiyomu, genellikle yüzde, saç bölgesinde ve sırtta görülür. Yumuşak, çilek renginde, dışa doğru hafif çıkıntılı bir yapısı vardır.

Çilek renkli hemanjiyom lekelerin büyüklükleri farklıdır. Leke bazılarında bir mercimek kadar olurken, bazılarında avuç içi kadar olabilir. Ceninin gelişimi sırasında dolaşım sisteminden kopan, olgunlaşmamış damar yapılarından oluşur. Doğumda görünür olabilir veya yaşamın ilk haftalarında aniden ortaya çıkabilir.

“Geçmeyen doğum lekeleri tedavi edilmeli” için 2 cevap

  1. ben 18 yasında birerkeğim yüzümde doğumdan kalan bir kırmızı leke var bunun tedavisi varmıdır ve eğer var ise kaç para gideri olur bununla ilgili bilgi verirsenız sevinirim tesekkürler

  2. benim gozumun altında mor ust kapagında yeşil renkte dogum lekesı var bu geçer mi ve maliyeti ne olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek