Gençler en çok burun estetiği yaptırıyor

Türk toplumunu batı toplumundan ayıran en büyük yüz özelliğinin burundaki farklılıklar olduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle gençler tarafından sorun olarak görülen bu farklılığı gidermek için ise estetiğe baş vurulduğunu belirtiyor.

Opr. Dr Emre İlhan, “Genel olarak batı insanının yüz özelliklerine bakıldığında kuzeye çıkıldıkça küçük burunlu insanlara rastlıyoruz. Rusya, Norveç, Hollanda gibi ülkelere göz attığımızda insanların burunlarının yüzlerinin ortasında küçük ve orantılı burunlara sahip olduğunu görüyoruz” dedi.

Anadolu insanının genellikle kemerli, eğri, ucu sarkık ve yüze göre orantısız burunlara sahip olduğunu ifade eden İlhan, “Anadolu insanı burnunu beğenmiyor ve medyada, özellikle batı kaynaklı dizi ve filmler ile belli bir kalıba sokulan ‘güzellik’ kavramını bilinçaltına yerleştiriyor” dedi. Burun estetiğine özellikle genç nüfusun rağbet gösterdiğini belirten Opr. Dr. İlhan, şunları söyledi:

“İnsanların güzel görünmek istemesi en az sağlık sorunlarını tedavi ettirmek istemesi kadar doğal bir ihtiyaçtır. Burun, insanın en çok görülen yeri olan yüzün tam ortasında bulunduğu için güzel görünüp görünmemesi insan psikolojisine doğrudan etki yapıyor.

Özellikle genç insanların sosyal hayatlarında etkisi olan fiziksel görünüm sebebiyle güzel görünmek isteyen genç nüfus, üniversiteyi bitirdikten hemen sonra kariyer planı yapmadan önce burun cerrahına gidiyor ve burnunu yaptırıyor. İnsan, kötü bir burnu olduğunu düşünüyorsa kendini bir arayış içinde buluyor.

Biz burun estetiği ameliyatı yaparken aynı zamanda hastanın ruhunun derinliklerinde bir yerleri de tedavi ediyoruz. Dünyada burun estetiği ameliyatı en psikolojik cerrahi olarak kabul ediliyor. Çünkü burun insanın en görünen yerinde olduğu için, insan ameliyat öncesinde ve sonrasında çok farklı ruh hali içerisinde oluyor.”

İlhan, bazı hastalarının, sosyal ortamlara girerken oturacağı yeri bile yüzünün en güzel göründüğü konuma uygun olarak seçtiğini belirterek, burnunu beğenmeyen bir hastanın insanlarla konuşurken devamlı rahatsızlık hissettiğini ve yüzünü gizleyecek davranışlarda bulunduğunu ifade etti.

Erkek hasta sayısında artış var

Hastalarının yüzde 60’ının 17-25 yaş arası gençler olduğunu belirten İlhan, eskiden burun estetiği için gelen hastalarının çoğunun kadın olduğunu ancak son zamanlarda gelen hastaların yüzde 40’ını erkeklerin oluşturduğunu kaydetti. Türkiye’nin dünyada en çok burun ameliyatı yapılan ülkelerden biri olduğunu belirten İlhan şöyle konuştu:

“Türkiye burun estetiği konusunda Avrupa’nın en az 20 yıl ilerisinde. Avrupa’dan birçok hastam var. Bunların çoğuna yapılan yanlış uygulamaları düzeltmek için müdahale ediyoruz. Estetik ile uğraşan cerrahların psikolojiyi çok iyi bilmesi gerekiyor.

Burun estetiği ameliyatında bir standart yoktur. Her hasta için ayrı çalışmak zorunludur. İnsanların güzel görünmek için bile olsa ameliyat olmak istemeleri sonuçta sağlık ile ilgili bir konudur. Bu yüzden insanlar güvenebilecekleri hekimlere ulaşmalılar. En az iki hekim ve hastaları ile ön görüşmeler yapmaları, yapılan burunları görmeleri çok önemlidir.”

“Gençler en çok burun estetiği yaptırıyor” için bir cevap

  1. Burun estetigi yaptirmak istiyorum.ama 17 yasindayim bir sorun olur mu bilen var mı? estetik burun ameliyati yaptirirsam vucudum farkli tepki verir mi? estetik burun hakkinda beni bilgilendirebilirseniz cok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek