Genetiği değiştirilmiş ürünler kısırlık nedeni

Dünyada şu anda 80 çeşit bitkinin genetiğinin değiştirilerek üretim yapıldığına dikkati çeken uzmanlar, genetiği değiştirilmiş ürünlerin (GDO) kısırlığa neden olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Denizli Şubesi Toplantı Salonu’nda, “Küresel şirketlerin yeni silahı: Gıda ve beslenmenin demokratikleştirilmesi” konulu konferans veren İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Demirkol, Almanya ve Fransa’da GDO’lu ürünlere yasaklama getirildiğini belirterek, Türkiye’nin bu konuda çok dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Demirkol, yoğurt sanayisinde de bu tür üretim yapıldığını savundu.

Sanayi türü yoğurtların enzimlerinde değişiklik yapılarak üretiminin gerçekleştirildiğini ileri süren Demirkol, bunun “çeşitli rahatsızlıklara ve anormalliklere” neden olabileceğini belirterek, “Benim eşim de hekim. 1,5 yaşındaki bir hastasının kasığında tüylenme meydana gelince nedenini araştırmaya başlamışlar. Sonunda, çocuğun yediği yoğurdu kestiklerinde kasıklarındaki tüylenmenin ortadan kalktığını tespit ettiler” iddiasını dile getirdi.

Prof. Demirkol, GDO’lu ürünlerin kısırlığa da neden olduğunu ileri sürerek, şöyle konuştu:
“Viyana Üniversitesinde fareler üzerinde yapılan araştırmalarda GDO’lu domatesleri yiyen farelerin üç nesil sonra kısırlaştığı görülmüş. İnsan ömrü fareden uzun. İnsanların 30 yaşında evleneceğini düşünürsek, bizim de bunu anlamamız için 90-100 yıl geçmesini mi bekleyeceğiz?”

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin ticaretinin yaygınlaşması için Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyaya baskı uyguladığını savunan Demirkol, “Amerika, dünyadaki ürün çeşitliliğini yok edip, GDO’lu ürünlere mahkum ederek, bu sayede dünyaya hükmetmek istiyor. GDO, aslında bir egemenlik sorunudur” dedi.

Demirkol, tarım üretiminde kullanılan GDO’lu tohumların, rüzgarın da etkisiyle yerel tohumları bozduğunu belirterek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından beklentilerinin GDO ticaretini düzenlemek değil, bunun üretimini ve ticaretini yasaklayan Biyogüvenlik Yasası çıkarmak olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek