Genetik tanı ile böbrek nakli şansı

Genetik test, böbrek nakli olmak isteyenler için bir umut. ABD ve Avrupa’da, bu yöntemle 20’li yaşlardaki çocuklar ebeveynlerine böbrek verebiliyor.

Türkiye’de 40 bine yakın kişi böbrek nakli için sırada bekliyor. Ancak, organ bağışının yeterli olmaması nedeniyle pek çok hasta, yakınlarının böbreğiyle yaşama sarılmaya çalışıyor. Bu noktada, kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni olan Polikistik Böbrek Hastalığı, böbrek nakline engel oluşturabiliyor. Memorial Hastanesi Genetik Laboratuvarı Sorumlusu Uz. Dr. Gülay Özgön ile Üroloji ve Organ Nakli Merkezi’nden Op. Dr. Burak Koçak, genetik incelemeyle polikistik böbrek yetmezliğinin önceden teşhis edilebileceğini belirtiyor.

Genetik bir rahatsızlık olan polikistik böbrek hastalığı, kronik böbrek yetmezliğinin en büyük nedenlerinden biri. Hastalar doğduklarında ve gençlik yıllarında bu rahatsızlıktan haberdar olmayabiliyor. Genellikle 30’lu yaşlardan sonra, yavaş yavaş böbreklerde kist oluşmaya başlıyor ve 50-60 yaş civarında ise kendini iyice hissettiriyor. Bu aşamada hastaların tek tedavi şansları ise böbrek nakli oluyor. Memorial Hastanesi Genetik Merkezi’nde uygulanan genetik tarama yöntemiyle polikistik böbrek hastalarının çocuklarından böbrek nakletme şansları artırabiliyor. Genetik taramayla, önce polikistik böbrek hastalığı olan anne ya da baba, ardından da verici olma ihtimali olan çocuklar inceleniyor. Eğer, çocukta bir sorun yoksa anne ya da babasına böbreğini verebiliyor. Ayrıca ailesinde bu hastalığı olanlar, çocuklara doğar doğmaz test yaptırarak, rahatsızlığı erkenden belirleyebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek