Gıda zehirlenmeleri artıyor

Gıda zehirlenmeleri, çoğunlukla hafif seyirli ve kendini sınırlayan hastalıklar olmakla beraber, bazı durumlarda daha ağır seyirli, hatta ölümcül olabiliyor. Bu nedenle; özellikle temizliğe özen gösterilmesi, oda ısısında 4-6 saat kalan yemeklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, gıda zehirlenmelerinin genellikle ishal, kusma ve bazen de yüksek ateş ile ortaya çıkan hastalıklar olduğunu kaydetti.

Besinlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılması sırasında soğuk zincirin kırılması halinde mikropların hızla üremeye başladıklarını belirten Prof. Dr. Tayar, mikropların sayısı arttıkça, hastalık yapma riskinin de büyüdüğünü söyleyerek şu bilgileri veriyor:
“Yazın insanların denize ve havuza girmesi, ağız yoluyla bu suları yutmalarına ve gastro enteritlerin artmasına neden oluyor. Bir başka neden de sineklerin yaz aylarında ortaya çıkmasıdır. Bilindiği gibi, sinekler çöp ve pislikle yiyecekler arasında mikrop taşıyan bir köprü oluşturur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek