Göğüs büyütme ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı

Genelde yapısal olarak küçük göğüsler için veya doğum sonrası küçülüp içi boşalan göğüsler için uygulanan göğüs büyütme ameliyatı, göğüs dokusu altına yerleştirilen göğüs protezleri ile göğüs hacminin artırılması işlemidir.

Göğüs büyütme ameliyatı, göğüs dokusu altına yerleştirilen göğüs protezleri ile göğüs hacminin artırılmasıdır. Bu girişim yapısal olarak küçük göğüsler için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış göğüsler için uygulanabilir. Küçüklüğü yanında eğer göğüslerde sarkma mevcut ise bu işlem mastopeksi (göğüs dikleştirme) ile kombine edilebilir.

Göğüsteki sarkma sonucu eğer göğüs ucu göğüs altındaki kıvrımın altına inmiş ise sadece göğüs protezi konulması bu sarkmayı önleyemeyeceğinden birlikte göğüs dikleştirici girişimlerin de yapılması gerekir.

Göğüs büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatlarında silikon göğüs protezleri kullanılmaktadır. Bunların içi jöle kıvamında silikon olanları ve içi tuzlu su ile doldurulabilen tipleri mevcuttur. Her iki tip protezin de dış kabukları aynı silikon materyalden oluşmaktadır.

Ayrıca protezlerin round (yuvarlak) ve naturel (gözyaşı damlası şeklinde) tipleri de mevcuttur. Son yıllarda jel protezlerin “Cohesive” jel tipleri üretilmiş ve kullanılmaktadır. Bu protezlerde dış kabuk yırtılsa bile jel silikon dağılmamakta ve şeklini muhafaza etmektedir.

Göğüs büyütme operasyonlarında göğüs protezleri 3 farklı giriş yerinden yerleştirilebilir. Göğüs altı kıvrımlarından yapılan 4-5 cm’lik kesi ile, göğüs ucundan yapılan kesi ile ya da koltuk altından yapılan kesi ile protez yerleştirilebilir.

Yapılacak kesinin yeri cerrahın tercihine, hastanın isteklerine ve kullanılacak protezin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Silikon göğüs protezleri yapılan kesi yoluyla göğüs dokusunun altına ya da göğüs altında bulunan göğüs duvarı kasının (pektoralis majör) altında hazırlanan bir boşluğa yerleştirilebilir. Kas altına yerleştirme ameliyat sonrası dönemde bir miktar ağrılı olmakla birlikte ameliyat sonrası oluşabilecek problemlerin daha az olması ve daha doğal sonuçlar elde edilmesi bakımından daha avantajlı olduğundan genelde bu yöntem tercih edilmektedir.

Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte sarkması olmayan küçük memeli kişilerde protez olarak tercihi ise genellikle içi jel silikon doku gözyaşı damlası şekline (natürel tip) protezler olmaktadır. İçi jel doku protezlerde uzun dönemde memenin yumuşaklığı su dolu protezlere göre daha doğal olmaktadır.

Meme protezinin büyüklüğüne, dolayısıyla oluşacak memenin büyüklüğüne karar verirken hastanın istekleri de göz önüne alınmakla birlikte göğüs duvarının yapısı ve genişliği en önemli belirleyici faktörlerdir. Bunun için göğüs duvarında memelerin olması gereken bölgenin çapı ölçülerek, bu çapa uygun protezler seçilmelidir. Bu çaptan daha büyük çaplı protezler üstte ve yanlarda taşmalara neden olacak ve tabii bir sonuç elde edilemeyecektir. Unutulmamalıdır ki en güzel sonuçlar ameliyat olduğu belli olmayan tabii sonuçlardır.

Göğüs büyütme ameliyatı ne kadar sürer?

Göğüs büyütme ameliyatları ortalama 1,5-2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve birkaç saat sonra ya da ertesi gün hasta taburcu edilebilmektedir. Ameliyat sonrası kol hareketleri ile ortaya çıkan ağrı için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılmaktadır.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası

Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte 3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya kaldırmaması önerilmektedir. Yüzme, tenis gibi sporlara ise altıncı haftadan itibaren başlanabilir. Ameliyat sonrası memelerde oluşan sertlikler birkaç hafta içerisinde kaybolur ve memeler tabii yumuşak kıvamına ulaşır.

Göğüs büyütme ameliyatının riskleri

Meme protez ameliyatlarının en önemli komplikasyonu kapsül kontaktürü denilen durumdur. Kapsül kontaktürü protez etrafında vücudun oluşturduğu destek dokusunun memenin şeklini bozması aşırı sert bir kıvamda ele gelmesidir. Bu ihtimal bazı faktörlere dikkat edilerek en aza indirilebilir.

Uygun büyüklükte protez konulması, protezin kas altına yerleştirilmesi, ameliyatta temiz ve kansız çalışma kapsül kontaktürü ihtimalini azaltacaktır. Bütün bunlara rağmen çok küçük bir yüzdede (%1-2) ciddi düzeyde kapsül kontaktürü gelişebilir. Bu durumda ikinci bir ameliyatla oluşan sert kapsül çıkartılıp aynı protezler tekrar yerleştirilir.

Günümüz teknolojisinde meme protezlerinin patlaması ya da yırtılması hemen hemen hiç rastlanmayan durumdur. Bu durum olsa bile dağılmayan jel protezler (cohesive jel) kullanıldığından hasta için herhangi bir problem oluşmamaktadır.

Meme protezleri çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem oluşmadıkça değiştirilmeleri gerekmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek