Görme kusurları artık kader değil

Gözlerinde kırma kusurları (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) bulunanlar tedavilerinde refraktif cerrahiye yoğunlukla başvurmaya başladı.

Teknolojİk gelişmenin yardımıyla ‘Excimer Laser rekraktif cerrahi tekniği’, son yıllarda en yaygın kullanılan yöntem olma özelliğini koruyor. Bu yöntemle, miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi görme kusurları tam olarak düzeltebiliyor.

Veni Vidi Göz Sağlığı Merkezi’nden Doç.Dr. Emrullah Taşındı, hangi teknikle yapıldığına bakılmaksızın Excimer Laser tedavisi öncesinde tüm göz ve retina muayesinin yapıldığını, kornea haritaları ve kornea kalınlığının dikkatli bir şekilde incelendiğini belirterek şunları söylüyor:
“Bu tedavinin uygulanabilmesi için kişinin genel olarak 20 yaş üzerinde olması ve işlemi engelleyecek başka bir göz hastalığının olmaması gerekiyor. Kataraktın başlangıç safhası olan nükleer skleroz olmadığı müddetçe tedavide üst yaş sınırı bulunmuyor.”

Doç. Dr. Emrullah Taşındı, günümüzde Excimer Laser tedavisinde LASIK yönteminin yüksek numaralı kırma kusurlarının tedavisinde yoğunlukla kullanıldığına işaret ediyor.

Doç. Dr. Taşındı, LASIK tedavi tekniğinde mikrokeratom cihazı ve Excimer Laser’in beraber kullanıldığını belirterek şunları söylüyor:
“Göz sağlığı merkezimiz ‘Excimer Laser LASIK’ yöntemiyle, miyopi, hipermetropi, astigmatizma tedavisinde dünyada ve Türkiye’de ilklerden oldu. LASIK tedavisinin günümüzde giderek yaygınlaşmasındaki en önemli etken, korneada belli bir kalınlıktaki dokunun kaldırılıp, menteşe dediğimiz kısmının bırakılarak bir flep (kapak) oluşturulmasını sağlayan mikrokeratom’lardır. LASIK tedavisinde her ne kadar flebin hazırlanması önemli ise de, kırma kusurunu düzelten tedavi, açılmış olan yatağa yapılan Excimer Laser uygulamasıdır. Mikrokeratom teknolojisindeki gelişme ile daha düzgün flap kaldırılmakta ve yeni jenerasyon laserlerle birleşince hastalarda tatmin edici sonuçlar giderek artmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek