Göz içi lensleriyle yakın gözlüklerine son

Genellikle orta yaşlardan itibaren herkesin cebinde, çantasında “yakın gözlüğü” diye tabir edilen gözlükler vardır. Ancak bu gözlükler sadece o anda görmeyi sağlarlar. Göz cerrahisinde uygulanan “akomodatif göz içi lensleri” sayesinde yakını okuyamama sorunu kalıcı şekilde çözülüyor.

Genel olarak 40 yaş civarında başlayan “yakını görememe sorunu” göz içi lensler sayesinde kökten çözülüyor. Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Yrd. Doç. Dr. Canan Aslı Utine, “akomodatif göz içi lensleri”nin yakını görememe sorununu ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Yrd. Doç. Dr. Canan Aslı Utine, bu lenslerle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Presbiyopi, ortalama 40 yaşından sonra insan gözündeki lens kompleksinin fonksiyonundaki azalmaya bağlı olarak, kişinin yakındaki mesafelere odaklayamaması durumudur. Presbiyopinin klasik tedavi yöntemi yakın gözlüğü kullanılmasıdır. Son yıllarda yakına ve uzağa odaklanabilen gözlük ve kontakt lens çeşitleri de kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemler tedavi değil, bir çeşit görme telafisi sağlarlar. Gerçek tedavi yöntemi, gözün lens sisteminin tekrar yakına odaklayabilir hale getirilmesini amaçlar. Bu nedenle, yakın ve uzak görmeyi sağlayan lensler geliştirilmiştir.”

Yrd. Doç. Dr. Utine söz ettiği lenslerle ilgili olarak da şu bilgileri veriyor:

“Bu lenslerin ana hedefi gözün hem uzak hem yakın hem de ara mesafelere odaklanabilmesidir. Gerçek insan gözü lensine benzeyen biçimde göziçinde uyum hareketi yaparak farklı noktalara odaklama yapabilen akomodatif göz içi lensleri katarakt cerrahisi sonrası göz içine implante edilen suni lenslerin farklı bir çeşididir. Standart lensler, sadece uzak görüşü düzeltmeyi hedefler ve hastalar yakın mesafede okuma veya herhangi bir iş yapma amacıyla yakın gözlüğü takarlar.

Akomodatif göz içi lensleri ise, insan gözündeki lens kompleksinin fonksiyonunu meydana getirmesini sağlayarak hem uzağa hem yakına odaklamayı ve hastayı uzak ve yakın gözlüğü bağımlılığından kurtarmayı hedefleyen göz içi lensleridir.”

Akomodatif lenslerin özellikle katarakt sonrasında gözlük takmak istemeyenler tarafından tercih edildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Utine, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Katarakt operasyonu sonrasında uzak ve yakın gözlüğü takmak istemeyen, göz içinde lensin merkezi konumda sabit bir şekilde yerleşimi için bir engel olmayan tüm hastalarda bu lensler kullanılabilir. Hatta kataraktı olmayan fakat hem uzak görüş için hem yakın görüş için farklı gözlükler takmak zorunda kalan 40 yaş üzeri tüm hastalar da bu ameliyatı geçirebilirler.”

“Göz içi lensleriyle yakın gözlüklerine son” için bir cevap

  1. benım sorunum yakını gorememe ama uzak ta yavas gıtmeye basladı benım sızden rıcam hem yakını hem uzakı nasıl halledersınız bılgı ıstıyorum ve de bu ısın malıyetı nedır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek