Göz kapağı kaşıntısını önleyen şifalı bitkiler

Zaman zaman göz kapaklarında meydana gelen kaşıntılar kısa süreli de olsa günlük yaşantımızı çekilmez bir hale getirir. Göz kapağı kaşıntılarını gidermek için ise birkaç basit yöntem mevcut.

– 1 su bardağı suya 1 marul yaprağı ince kıyılarak konur, 2 dakika kaynatıldıktan sonra 10 dakika demlenmeye bırakılır, süzülür. Bu su ile gözler banyo edilir.

– Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış peygamber çiçeği konur, 20 dakika demlenir, süzülür. Günde 2-3 defa bu suyla gözler banyo edilir.

Göz kanlanması

Bazen gözlerde kanlanma olur. Bunu kısa sürede gidermek için; Günde 1-2 defa gözlere taze kesilmiş limon suyu damlatılmalıdır. Kısa bir süre gözler yanar ancak hemen geçer.

Kaz ayağı

Güneş ışığı, fazla mimik hareketler, göz bozukluğu, fazla göz kırpıştırması sonucu, göz çevresinde oluşan yelpaze şeklindeki çizgilere ‘kaz ayağı’ denir.

Kaz ayağı rahatsızlığının giderilmesi için; 1 yumurta sarısını bardağa koyun, üzerine 5 damla kantaron yağı ve 5 damla zambak yağı koyun. Bunları iyice karıştırın. Ufak bir gazlı bez yardımıyla bu karışımı çizgilerin üzerine bant yardımıyla yapıştırın. Karışımın, sabaha kadar çizgili bölgede kalması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek