Sağlıklı gözler için öneriler

Uzun süre bilgisayar, tablet ve telefon gibi akıllı cihazlara bakan gözlerin sağlığını korumak alınabilecek bazı basit önlemlerle oldukça kolay.

Bebeklerde ilk göz muayenesi

Göz hastalıklarının yenidoğan döneminden itibaren görülmeye başlandığını belirten uzmanlar, bu nedenle bebeklerde ilk göz muayenesinin önemine dikkat çekiyor.

Hamilelikte göz sağlığı

Hamilelikte göz sağlığı, gebeliğin vücutta meydana getirdiği fiziksel ve hormonal değişikliklerin de etkisi ile dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.

Göz seğirmesinin nedenleri

Göz seğirmesinin nedenleri tespit edildiğinde tedavi etmek veya göz seğirmesine karşı önlem almak da oldukça kolaylaşıyor.

Göz seğirmesi

Göz seğirmesi, genellikle bir gözün alt kapağında görülen, çoğunluğu kısa sürede biten ama uzun süre de devam edebilen bir durumdur.

Glokom gözleri tehlikeye atıyor

Sağlıklı gözler için göz muayenesinin her yıl düzenli olarak yaptırılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, glokom gibi hastalıkların erken dönemde tespit edilip tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Duane Sendromu nedir?

Duane Sendromu, genellikle sol gözde ortaya çıkar ve bu sendroma yakalanan gözde dışa doğru hareket bozukluğu vardır.

Göz tansiyonu

Göz tansiyonu

Göz tansiyonu, zaman zaman gözlerde ve başta ağrı hissedilmesine, etraftaki nesnelerin bulanık olarak görülmesine, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Gözünüzü kaşımayın

Gün içerisinde gözleri kaşımak pek çoğumuz için masum bir hareket olsa da, gözleri sık sık kaşımak ve ovuşturmak pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Bu hareket bazen doğrudan, yani mekanik etkiyle; bazen de dolaylı olarak hastalık etmenlerinin ortama ulaşmasını sağlayarak, çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.

Sarı nokta hastalığı nedir?

Sarı nokta hastalığı nedir?

Sarı Nokta Hastalığı olarak bilinen ve çağımızın önemli göz hastalıkları arasında yer almaya aday Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu oluşumu üzerinde etkili olan çok sayıda faktör bulunuyor. Bunların başında ileri yaş, sigara kullanımı ve aile geçmişi geliyor. Cinsiyet, kolesterol ve beslenme şekli özellikle de lutein tüketimi diğer önemli etkenler arasında...

Sarı nokta hastalığı

Sarı nokta hastalığı

70 yaş üstü nüfusun, yaklaşık 1/3’ünü etkileyen ve görmeyi birkaç metreden parmak sayma seviyesine kadar düşüren bir rahatsızlıktır. Her ne kadar, tamamen körlük yapmasa da görme, yasal olarak körlük sayılabilir bir seviyeye iner ve hastalar baktığı noktayı göremez hale gelir, yani karşısında duran bir şahsın yüzünü göremez ama kolunu bacağını görebilir.

Sarı nokta hastalığına tesadüf ilaç

Sarı nokta hastalığına tesadüf ilaç

Uzmanlar tarafından yapılan bir dizi araştırma sonucu kanserin yayılmasını önlemek için kullanılan ilacın göze enjekte edilmesi durumunda, sarı nokta hastalığı nedeniyle görme yetisini yitiren pek çok insan görmeye başladığı ortaya çıktı.