Gribe karşı çinko

Gripten kurtuluş yok. Ancak bu hastalığı daha hafif geçirmenin yolları var. Bu önlemlerden biri de günde 10-15 miligram çinko almak.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Koptagel İlgün, grip hastalığına karşı çinko alınmasını öneriyor. Çinko eksikliğinin grip hastalığına yakalanmayı artırdığını söyleyen İlgün’e göre, gripal hastalıklardan kaçış yok. Ancak bu hastalığı daha hafif geçirmenin yolları bulunuyor.

Bakın, grip için neler söyleniyor?

Grip, virütik bir hastalık. Virüslerin ilacı olmadığından korunma daha büyük önem kazanıyor. Etrafımızdaki kişilerin hapşırıp, öksürmesi gibi durumlarla etrafa yayılan virüsler, vücut direncinin azaldığı durumlarda hastalığa yol açabiliyor.

Bir hapşırmayla etrafa yayılan virüsler, 1,5 metrekarelik bir alandaki insanı etkileyebiliyor. Bu virüsler son derece dirençliler ve iki gün boyunca havada kalabiliyorlar.

Grip hastalığının 5 günden fazla devam etmesi, onun ikinci bir hastalığa yol açtığının işaretidir. Ateşle birlikte seyreden uzun süreli öksürük, kalp zarı iltihabını, zatürreyi düşündürmelidir. Bu hastalıkları kuvvetlendiren diğer belirtiler arasında nefes darlığı, renkte morarma, balgamda kan görülmesi, şiddetli öksürük sayılabilir.

Bağışıklık mekanizması iyi korunan bir kişi, 4-8 günde bu virüslerin üstesinden gelebilir.

Çinko mucizesi

Amerika’da yapılan son çalışmalarda “Gribe karşı ne yapılabilir?” sorusuna şu önlemlerin alınması ağırlık kazanmış bulunuyor:

Çinko, gribe karşı etkili bir korunma. Erkeklerin günde 15, kadınlar ise 12 miligram çinko ihtiyacı bulunuyor. Hamilelik, stres veya virütik hastalık durumlarında çinkoya olan ihtiyaç daha fazla.

Çinkonun eksikliği, vücutta akne, egzama gibi cilt hastalıklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Kuru ve kırılgan saçlar, tırnaklar da çinko eksikliğinin belirtisi. Ayrıca, sinirlilik, tat ve koku almada bozukluklar da çinkosuzluğun nedeni.

C vitamininin önemi

Ani ısı değişiklikleri, üşütme özellikle el ve ayak üşümesi burun mukozasındaki damarların daralmasına neden olarak burun ısısını 6 derece düşürüyor. Bu da, burunda virüslerin üremesine yol açıyor.

Grip, vücuda girdiği organ olan burun mukozasında bir direnç var. Bu direnç, havanın kurumasıyla bozuluyor. Kuruluk virüsün mukozaya girmesini kolaylaştırıyor.

Aşırı nem, terleme ve üşümeyi birlikte getireceğinden olumsuz etki ediyor.

Bol C vitamini alınması gribe karşı direnci yükseltiyor. Yeşil yapraklı sebzeler yiyerek C vitamini yüklemesi yapılmalı.

Vitamin değerinin kaybolmaması için yeşil yapraklı sebzelerin çok pişirmeden yenilmeli.

Vitaminler haplarla da takviye edilmeli.

Çay veya kahve sinirleri fazlaca uyarıyorsa, içine bir dilim limon atılmış ılık su içilmesi tavsiye ediliyor. Bol su içmek vücuttaki nem miktarını korumasında çok yararlı.

Soğan ve sarmısak önemli doğal antibiyotik kaynağı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek