Gribi el ve ayak masajıyla önleyin

Dr. Franz Wagner, el ve ayak masajı ile pek çok hastalığın doktora gitmeden ve ilaç kullanmadan tedavi edileceğine dikkat çekerek, refleks bölgelerinden gelen doğal şifayı kullanmayı öneriyor. Öyle ki gribi önlemek için geliştirilmiş özel bir masaj bile var…

Dr. Franz Wagner, Linz Üniversitesi sosyoloji bölümünde profesör. Sağlık, TIP, eğitim ve iletişim uzmanı olarak tanınıyor, Linz, Salzburg ve Columbia P. üniversitelerinde araştırmalar yaptıktan sonra doğal tıp alanında çalışmış ve uzun yıllar mesleki terapi akademilerinde ergoterapi ve fizik tedavisi dersleri vermiş.

“Doğal tıp, kolaylıkla öğrenilebilecek, bizi sağlık ve huzurumuza kavuşturabilecek pratik metotlar sunmaktadır. Dayandığı tedavi yöntemi ise dış etkenlerden beslenen doğal yaşam enerjisinin, bir çok hastalık ve rahatsızlığı, vücudun kendi gücüyle dengeleyebilmesidir” diyen Dr. Wagner, refleks bölgelerine yönelik masajların vücudumuzun içerdiği şifa güçlerini harekete geçirdiğini belirtiyor.

Hemen her sağlık soruna şifa olacak bir masaj tekniği bulunduğun belirten Dr. Wagner, 20 yılı aşkın süredir insanlara bu teknikleri öğrettiğini belirtiyor. Dr. Wagner’in El ve Ayak Masajı adlı çalışmasının Türkçesi Kaknüs Yayınlarının aile kitaplığı serisinde, renkli ve kuşa kâğıda büyük boş basılmış olarak yayınlandı. Kitapla birlikte okura dev bir, El ve Ayaktaki Refloksoloji Bölgeleri posteri hediye ediliyor.

Dr. Franz Wagner’ın kitabını okurken, masajla şifa sağlanabilen hastalıklar arasında üşütme ve gribi de koyduğunu gördük.

Ve domuz gribinin dünya gibi Türkiye’yi de kısıp kavurduğu şu günlerde o masajı sizlere ulaştıralım istedik.

Bu sayede hem sizlere kitabın içeriğini test etme imkânı sağlamış olduk hem de domuz gribine karşı verilen mücadelede bir parça tuzumuz olsun istedik. Diğer konularla ilgili masajlar hakkında ayrıntılı bilgi için kitabın içindekileri de yayınlamayı ihmal etmedik. Daha yakından bakayım diyenler için de en yakın imkân yakında kapılarını açacak olan kitap fuarı.

Üşütme ve grip için masajGribi el ve ayak masajıyla önleyin

Üşütme veya hafif gribal enfeksiyonların tetikleyicisi, genelde kısa bir süreliğine dengelenemeyen, yetersiz enerjilerdir. Çünkü bu tür rahatsızlıklarda vücudumuzun ve bağışıklık sisteminin enerji rezervleri azalmış olur. Üşütmeden şüphelendiğinizde bağışıklık sistemini uyarmak için, eksiksiz bir refleks bölgeleri masajı uygulayın; böylece “klasik” gripten kurtulmuş olursunuz. Yüksek ateşte ise masaj yapmaktan kaçının!

Şu şekilde hareket edin

– Ayaklarla temasa geçin. Yani ayaklarınızı dokunarak sıcaklıklarını hissedin, dokuların gerginliğine ve kemik dokusuna bakın. Sonra ayağı hafifçe eklemine doğru çevirin ve dokulara ihtiyatlı şekilde masaj yapın. Bunun belli bir planı yok ve sadece içgüdüsel olarak yapılıyor.

– Yumuşak ve etkin bir biçimde omurilik bölgelerine masaj yapın. Omuriliğin refleks bölgeleri her iki ayağın iç yüzündedir. Çizgisi omurga yekline benzemektedir. Omurganın boyun kısmının refleks bölgesi ayak başparmağının ilk ekleminden, diğer parkaların kök eklemlerine kadar uzanır. Omurganın göğüs kısmının bölgesi orta ayak kemiğinden çıkıntı hissedilen kayık kemiğine kadar uzanır. Devamı bel omurlarının bölgesini oluşturur. Bunun arkasında birazcık yukarıda, kuyruk sokumu ve kuyruk sokumu kemiği bölgesi yer almaktadır.

– Baş bölgelerini, başın refleks bölgeleri pen iki ayak parmakları ve bunların kök eklemlerinde yer alır. İlginç bir şekilde her bir ayak parmağında bulunan bölgeler, küçülmüş olarak ayak başparmaklarında da yer alır ve solunum yollarını ovun (bronş ve akciğer bölgesi) Nefes borusunun refleks bölgesi, birinci ve ikinci orta ayak kemiğinin aralığında yer alır. Diğer üç aralıkta ise broşların refleks bölgeleri yer alır.

– Üst lenf kanallarının refleks bölgelerine daha uzun süre, yumuşak bir masaj uygulayın. Üst lenf kanallarının refleks bölgeleri her iki parmakta da parmak aralarındaki çizgilerde yer almaktadır.

– Ardından solar pleksus bölgesine hitap eden rahatlama tekniğini uygulayın. Başparmaklarımızın ucunu yatay olarak hafifçe ayakaltınızdaki çukura bastırınız. Diğer parmaklarınızda ayağınızın sırt kısmını tutun. Her iki ayağı da aynı anda kavrayın. Ellerinizi çaprazlama tutun.

– Son olarak ayaklara genel bir masaj yapın; iç taraftan yukarı, dış taraftan aşağıya doğru çalışın.

Haber 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek