Grip hastalarından uzak durun

Uzmanlar, son günlerde artış gösteren bir salgın olan ve insandan insana geçmesi oldukça kolay olan grip hastalarından uzak durmak gerektiğini belirtiyor.

Grip hastalarından uzak durun

Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, gribin salgın olduğunu ve bu salgına yakalanmamanın en kolay yolunun, sağlıklı insanların gribe yakalananlardan uzak durması olduğunu söyledi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, çok sayıda insanın grip olduğuna dikkat çekti ve grip hastalarından uzak durmak gerektiğini belirtti.

Grip önceki yıllarla aynı düzeyde

H3N2 virüsüyle ilgili olarak Karabay, “Bu sene karşılaştığımız grip türünün önceki senelerden karşılaştığımızdan farkı yok. Şu anda abartılmış bir durum var. İnsanlarımız gereksiz korku içinde. Bu seneki grip de önceki yıllarla aynı düzeyde. Tek farkı, etkilerinin biraz daha uzun sürmesi” diye konuştu.

Grip vakalarında birkaç gün istirahat yeterli

Karabay, gribe yakalananların birkaç gün istirahat etmesinin yeterli olacağını, gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmak gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Hala grip olmayanlar için en önemli korunma yolu, insanlarla aramıza mesafe koymaktır. Gribe yakalanmış insanlarla, samimi olmaktan kaçınalım.

Grip salgının olduğu bu dönemde, insanlarla aramıza mesafe koymamız çok önemli çünkü grip bir salgın ve daha çok insandan insana geçiyor. Bu şekilde gripten kurtulabiliriz.

Gripli bireylerle temas ettikten en fazla 15 dakika sonra elleri temiz şekilde yıkarsak hiç sorun kalmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek