Gün boyu güzellik ipuçları

Güzellik ve bakım uzmanları, yapacağınız küçük bakımlarla gün boyunca daha güzel, daha çekici ve daha alımlı görünmenin mümkün olduğunu belirtiyor. İşte güzellik için uzmanların tavsiyeleri…

Her saat için ayrı bakım

‘Cilt bakımı için kendime fazla vakit ayıramıyorum’ diye dert yanmayın. Aşağıdaki programı uygulayarak, gün içinde adım adım güzelleşmenin yolunu bulabilirsiniz.

Her kadının tutkusudur güzel olmak. Bu iş emek ve zaman gerektir ama, doğru uygulamalar sayesinde düzenli bir uğraş haline dönüşebilir. Bakımınızı 1 güne nasıl sığdırabileceğinizi, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Ev işleri, iş hayatı ve çocuklar hem fiziken hem de ruhen yorulmamıza sebep olur. Özellikle de cildimiz bundan nasibini alır. Çoğumuz için günlük bakım çok zahmetlidir. Üstelik bunun için zamanımız da yoktur.

Hâlbuki belli bir düzen içinde yapılan bakım, bizi bir yandan güzelleştirirken öte yandan da kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Kendinize bir program oluşturmak için aşağıdaki önerilerimize bir göz atın…

Akşam buhar banyosu

Saat 12:00: Bu saatlerde eğer evdeyseniz, kendinize güzel bir bitki çayı demleyin. Özellikle rezene, papatya ve yeşil çay, sizi hem ruhen dinlendirecek hem de biyolojik olarak güzelliğinize güzellik katacaktır. Çalışıyorsanız, bitkisel poşet çayları çekmecenizden eksik etmeyin.

Saat 20:00: Buhar ile derin temizlik… Yoğun bir günün ardından cildinizi dinlendirmenin en iyi yolu buhar banyosudur. Buhar cildinizi derinlemesine temizler ve gözeneklerin açılıp gece bakımının daha verimli olmasını sağlar. Buğu banyosu için sıcak su dolu bir kâseye 1 avuç gül yaprağı ve 5 damla gülyağı dökün. Başınızı bir havlu ile örtüp, 2 dakika bekleyin. Ardından gece kreminizi sürün.

Saat 20:15: Kaşlarınızı yatmadan önce alın: Aslında kaşlarınızı almak için en uygun zaman öğlen saat 12.00’dir. Çünkü, kaş alma işlemi en az bu saatte acı verir. Ama siz yine de akşam saatini tercih edin. Böylece cildiniz gece boyunca dinlenir ve şişkinlik iner. Kaşlarınızı alırken, bir elinizle göz kısmını germeyi unutmayın. Bu arada, işlemden sonra buzdolabında beklettiğiniz göz kremini uygulamak sizi rahatlatacaktır.

Saat 20:30: Kırışıklıklara müdahale zamanı… Son yıllarda yapılan araştırmalar; cildin en çok saat 20.00’den sonra neme ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Bundan dolayı; bu saatte yüzünüze, boynunuza ve dekoltenize kırışıklık önleyici kreminizi bolca sürüp, 15 dakika bekletin. Ayrıca, gözlerinize de ferahlatıcı bir maske uygulayabilirsiniz.

Saat 21:00: Hızlı bir bakım, ayaklarınızı çok rahatlatır. Özellikle kış aylarında, haftada en az 1 kez ayaklarınıza bakım uygulamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Kapalı ayakkabının yol açtığı sertliklere ve hassaslaşmış bölgelere, bu şekilde müdahale edebilirsiniz. Ayaklarınızı 5 dakika ılık sabunlu suda bekletin. Ardından topuk taşı ile sertlikleri giderin. Tırnak diplerinizde bulunan derileri geriye doğru itin. Ayaklarınızı, bir havlu ile kuruladıktan sonra kremleyin. Yatarken çorap giymenizde yarar var.

Lavanta yağı ile masaj

Saat 21:30: Güzellik uykusu için kendinize masaj yapın. Stresli bir gün geçirdiyseniz ve boyun ağrıları çekiyorsanız, iyi bir masajı hak ettiniz demektir. Bunun için boyun ve omuzlarınıza birkaç damla lavanta yağı damlatıp masaj yapın. Ayrıca, masaj aletleri de kendinize masaj yapmanızı kolaylaştırır.

Masajın ardından 15 dakika küvette yatın. Suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edin. 37 derece en uygun ısıdır. Böylece, vücudunuz gevşer ve yatmadan önce rahatlamış olursunuz. Küvetiniz yoksa üzülmeyin. Ilık bir duş da aynı rahatlatıcı etkiyi gösterir.

Bu arada, yatmadan önce 1 bardak ılık süt içmek de daha rahat uyumanızı sağlar. Ayrıca, uyku problemi olanlar rezene çayını da deneyebilir. Rezene çayı; içeriği ile gevşeyip daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Her gün yapacağınız bu uygulamalar, güzelliğinize güzellik katacaktır.

Önce egzersiz…

Saat 07:00: 10 dakikalık hafif egzersiz ile güne zinde başlayın. Kollarınızı ve bacaklarınızı iyice gerip kaslarınızı çalıştırın. Ardından, müzik eşliğinde durduğunuz yerde koşun. Göğüs ve kollarınızı çalıştırmak için elinize 2 ağırlık alın. Göğüs hizasına kadar kaldırıp, 20 kez kollarınızı açıp kapayın.

Sıra saçlarınızda

Saat 07:30: Bakımlı saçlar için 5 dakika yeterli. Duş alırken saç tipinize uygun krem kullanın. Saç kremleri, saçlarınızın daha iyi şekil almasına yardımcı olur. Özellikle ince telli saçlar için sunulan kremler, sabahları saçlarınızı daha rahat şekle sokmanızı sağlar.

Maske zamanı

Saat 07:45: Cilt maskeleri hızlı yardımcılarınızdır. Sabah kalktığınızda cildinizin cansız göründüğünü fark edersiniz. Bunun için hızlı yüz maskelerinden yararlanabilirsiniz. Bu ürünler pratik uygulama şekillerine sahiptir. Cilt tipine uygun ürünler seçebileceğiniz gibi, canlandırıcı yüz maskeleri de kullanabilirsiniz.

Yüzünüzü beslemeyi ihmal etmeyin

Her ne kadar pahalı kremlerle yüzünüze bakım uyguluyorsanız da, bitkisel bakımın yeri ayrıdır. Bu nedenle, yüzünüze uygulayacağınız besleyici maskeyi bitkisel yağlardan yapmalısınız. Bunun için, 3 kahve kaşığı çok ince dövülmüş badem, 1 kahve kaşığı badem yağı, 1 kahve kaşığı taze krema, 1 yumurta sarısı yeterlidir. Tüm malzemeyi cam bir kase içinde ve yumuşak bir krem kıvamına gelinceye dek iyice karıştırın.

Ayda 1 kez, göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra, ılık suyla yıkayarak çıkartın. Badem yağının yatıştırıcı, yumurta sarısının besleyici özellikleri sayesinde, cildinize pürüzsüz bir görünüm ve kadifemsi bir yumuşaklık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek