Gündüzden geceye kremler

Yüzünüzün hem yağmurluğu, hem şemsiyesi, hem de besin deposu… Ebedi güzelliğin anahtarı olan gece ve gündüz kremlerini daha iyi tanımalı ve yerine göre kullanmalısınız.

Birçok kadın aynı sorulara yanıt arar: “Neden gündüz ve gece kremleri ayrı imal edilir?”, “Gündüz kremini neden gece kullanamam?”, “Hem gece hem gündüz kullanılan kremler kandırmaca mı?”

Kozmetik ürünlerinin pahalı oluşu bir yana, her sorun veya bölgemiz için ayrı ürün kullanmaktan, tuvalet masamızda kavanoz veya tüpleri koyacak yer bulamıyoruz. Ama bazı kremlerin gerçekten gece ve gündüz için “ayrı” işlevleri var. Merak etmeyin, iki işlevi bir arada yürüten yeni alternatif gece-gündüz kremleri de mevcut.

Cildin biyoritmi
Cildi, çoğu kişi bebeğe benzetir. Bebek gibi onun da korunmaya, temizlenmeye ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Bir bebeğin sadece beslenerek ya da sadece korunarak büyümesini bekleyemezsiniz. Cildin de -yeni hücreler üreterek büyüdüğünü, olgunlaştığını düşünürsek- önce temizliğe, sonra korunmaya ve beslenmeye ihtiyacı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Güneşin, yeryüzüne ışıklarını vermeye başladığı saatlerde tüm canlıların biyoritmi hız alır, nefes alır, enerji yakmaya ve toksinleri atmaya başlar. Cilt de, güneşin ilk ışıklarıyla birlikte gece sürdürdüğü büyüme ve yenilenme işlevini bırakıp, uykudan uyanarak yaşamaya başları. Gece boyunca salgıladıkları, yüzeyde birikmiştir. Dolayısıyla cildin kazınmadan, savunmasız bırakılmadan, nazik bir kozmetikle temizlenmeye ihtiyacı vardır. İşte bunun için süt ve tonik üretilmiştir.

Temizlemenin ardından cilt, gün boyu dış etkenlerden korunmak için bir koruyucu tabakaya ihtiyac duyar. Soğuk, güneş ışınları ve onun yaşlandırıcı etkileri, hava kirliliği, toz, klima gibi kurutucu etkilere karşı cildin kendi salgıladığı su ve yağdan oluşan lipidik tabaka, günümüz şartlarında yetersiz kalmaktadır. Bu koruyucu tabakayı, sürdüğünüz gündüz kremiyle halk arasındaki deyimiyle “nemlendiriciyle” sağlarsınız.

Cildinizin kuruluk ve yağlılık derecesine göre farklı formüllerde üretilen bu kremler, gün boyu cildin su kayetmesini engelleyeceğinden, hem “nemlendirici”özelliğe sahip olmaları hem de tozların gözeneklere dolmasını önleyip, yağ salgılarının dengelenmesini sağlayacağından, koruycu olacaktır.

Günümüz kozmetik firmaları, her cilt tipi için ayrı geliştirilmiş teknolojik ürünler olan “gündüz kremleri” üretmiştir. Bu kremler, UVA-UVB filtrelidir, yüksek nemlendirici ve koruyucudurlar. Cilt hassas ise, 18 yaşından itibaren gündüz kremi kullanılmalıdır. Bu alışkanlığı sürdürürseniz cildiniz yatışlarınıza oranla daha pembe, diri, kırışıksız ve sağlıklı kalacaktır.

Makyajın zararlarına karşı
Ayrıca makyaj daha kalıcı olacağı gibi makyajın cilde verebileceği zararlı etkilerden de gündüz kremiyle korunabilirsiniz. Cilt hassas ise, formüllere sakinleştirici ve dinlendirici maddeler katılır, yağlıysa bakteri ürümesini engelleyici, salgıları dengeleyici katkılar konur.

Kısacası gündüz kremi kulanmakla yıpratıcı dış etkilerden korunduğunuz gibi, cilt fonksiyonlarını da dengeleyeceksiniz. Yani cildin yaşlanmasını geciktireceksiniz. Bir cilt için daha ne istenir ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek