Güneş alerjisini yanıkla karıştırmayın

Güneş alerjisini yanıkla karıştırmayın

Uzmanlar, güneş alerjisi kaynaklı ciltte oluşan kızarıklıkların çoğu zaman yanık gibi cilt sorunları ile karıştırıldığı uyarısında bulunuyor.

Güneş alerjisi yanıkla karıştırılabiliyor

Hava sıcaklıklarının artması nedeniyle artış gösteren ter, bünyesinde barındırdığı tuz sayesinde ciltte tahrişe ve kızarıklıklara neden olabiliyor.

İnsanların serinlemek için denize ve havuza girmeyi tercih ettiği günümüzde çeşitli nedenlerle ciltte meydana gelen kızarıklıkların, güneş alerjisinden mi yoksa güneş yanığından mı kaynaklandığını tespit etmek zorlaşıyor.

Güneş alerjisi ile güneş yanığı karıştırılabilir

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, güneş alerjisi ile güneş yanığının zaman zaman karıştırılabildiğine dikkat çekiyor ve arasında farkları anlatıyor.

Alerji ile yanık arasındaki farklar

Prof. Dr. Yonca Tabak, güneş alerjisinde ciltte kızarıklık, şişme ve kaşıntının, güneş yanığında ise, acıma ve yanmanın ön planda olduğu belirtiyor.

Alerjinin, az miktarda güneşe maruz kalındığında bile bir tür kurdeşen döküntüsü şeklinde, yanığın ise uzun süre güneşe maruz kalınmasıyla oluştuğuna dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Tabak, güneş alerjisinin genellikle vücudun yüz ve kol dışındaki, kışın güneş görmeyen bölgelerinde geliştiğine değiniyor.

Güneş yanığı daha uzun sürede iyileşme gösterirken, güneş alerjisi güneşten uzaklaştıktan 24 saat sonra geçebildiğini söylüyor.

Tabak, “Yapılan araştırmalar sonucu bu alerjinin, güneş ışığı ile şekil değiştiren cilt proteinlerine karşı bedenin verdiği bir tür tepki olduğu düşünülüyor” diyor.

Nadir de olsa çok ağır vakalarda anafilaksi denilen tüm vücudu etkileyen döküntü, şişme ve tansiyon düşüklüğünün gözlendiğini, hayatı tehdit edici durum gelişebildiğini dile getiriyor.

Güneş alerjisinin testi nasıl yapılıyor?

Prof. Dr. Tabak, güneş alerjisi testinin değişik dalga boyundaki ultraviyole ışığına cildin verdiği tepkiyle ya da doğal güneş ışığı kullanılarak alerji uzmanları ve dermatologlarca yapıldığını söylüyor.

Tedavide, ağızdan alınan alerji ilaçlarının ve haricen sürülen kortizonlu kremlerin, çok ağır vakalarda ağızdan alınan kortizon tabletlerinin kullanıldığını da sözlerine ekliyor.

Uzun süreli tedavinin ise cildin kısa sürelerle ancak defalarca güneşe maruz kalması sağlanarak duyarsızlaştırılmasıyla gerçekleştiriliyor.

Prof. Dr. Tabak, alerjisi olmayan kişilerin öğle saatlerinde dışarı çıkmamalarını, çıktıkları takdirde güneşten korunmaya yönelik en uygun kıyafetleri tercih etmelerini tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek