Güneşin yıprattığı cildinizi tazeleyin

Güneş, cildinizde artan lekeler, çoğalan çiller ve birdenbire ortaya çıkan benlere mi neden oldu? Hemen karamsarlığa kapılmayın; cildinizi eski güzelliğine kavuşturacak basit önlemler alabilirsiniz. İşte güneşten yıpranan cildinizi tazelemenin formülü…

Bronz bir tene sahip olmak için yaz boyu güneş banyosu yapmak, cilde büyük zarar veriyor. Cilt yıpranıyor, kuruyor, esnekliğini kaybediyor ve yorgun düşüyor. Çoğu ciltte lekeler, benler ve çiller oluşuyor. Hassas ciltlerde ise güneş alerjisi ortaya çıkabiliyor. Bu alerjiler, güneşe maruz kalınmasının ardından beliren kızarıklık, ödem, ağrı, içi su toplayan kabarcıklar ve soyulma olarak kendini gösteriyor. Siz de yaz aylarında bu sorunlarla sık sık karşılaşıyorsanız, basit önlemler alıp yazın son ayının tadını keyifle çıkarabilirsiniz.

Kahverengi lekeler neden oluşuyor?

Güneşte en sık rastlanan cilt problemi, birdenbire oluşan kahverengi lekelerdir. Pigmentasyon adı verilen bu lekeler ciltteki melanin miktarının artmasından ve eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlamasından dolayı oluşuyor. Pigmentasyon lekelerinin en büyük sebebi güneş ve akneler. Özellikle cildinde akne olan kişilerin güneşten korunmak için ekstra bir çaba harcaması gerekiyor. Aksi takdirde bu akneler kalıcı lekelere dönüşebiliyor.

Lekeler tedavi edilebilir mi?

Derinleşen lekeler için tıbbi tedavi seçenekleri de değerlendirilebilir. Tedavide tıbbi ve kozmetik renk açıcı preparatlar, yüzeysel peeling (deriyi soyma işlemleri), lazer tedavileri, krioterapi (soğuk uygulaması) gibi uygulamalar cilt tipine ve lekelerin derecesine göre tercih ediliyor.

Düzenli bakım yapmalısınız

Peeling içerikli temizleyiciler, losyon ve kremler, antioksidan nemlendiricilerle leke giderici ürünler, her gün düzenli olarak kullanılmalı. Soyucu özelliği olan maskeleri ise haftada bir gün kullanmanız yeterli olacaktır.

Güneş lekesi deyip geçmeyin

Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, güneş lekelerinin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor:

“Bilinçsiz güneşlenmenin ardından ortaya çıkan ve çile benzeyen ‘lentigo’ lekeleri, renk açıcı tedaviler ve peeling yöntemi ile tedavi edilir. Bu lekeler göz ardı edilmemeli ve tedavisine önem verilmelidir. Doğuştan benleri olan hastaların, her yaz sonunda ben muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir.”

Nasıl beslenmelisiniz?

Sadece yaz aylarında değil, dört mevsim boyunca cildinizin dinç ve sağlıklı olması için bol bol su içmelisiniz. Cildinize ihtiyacı olduğu nemi en iyi bu şekilde kazandırabilirsiniz. Bol bol meyve ve sebze tüketmeli, yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek