Güneşten cilt tipinize göre korunun

Güneşten cilt tipinize göre korunun

Deniz ve havuz sefalarında güneşe çıkıp bronzlaşmanın keyfini çıkaranların güneşin zararlı etkilerinden korunmaya da özen göstermeleri gerekiyor.

Güneşlenip bronzlaşmak isterken ciddi sağlık ve cilt sorunları ile karşılaşmamak için güneşin zararlı etkilerini en aza indirecek tedbirler almak gerekmektedir. Aksi takdirde güneşin yol açacağı cilt hasarları tatilinizi de hayatınızı da cehenneme çevirebilir.

Uzmanlar, güneş ışınlarından korunmak için mutlaka güneş koruyucu kremlen kullanılmayı ve çeşitli tedbirleri almayı öneriyor.

Güneş ışınları UV-A ve UV-B ismi verilen 2 yapısal bileşim içermektedir. UV-A ışınları yeryüzüne bütün gün boyu, UV-B ışınları ise genellikle güneşin en tepede olduğu 12:00-14:00 saatleri arası yoğun olarak yeryüzüne ulaşırlar. Ozon tabakasının delinmesi, çevre kirliliği gibi bazı olumsuz etkenler neticesinde bu ışınların yeryüzüne daha fazla ulaşmaları direkt güneşe maruz kalan ciltlerde ciddi boyutlarda hasara yol açabilmektedir. Örneğin UV-A ışınları cildin derinlerine inerek uzun vadede ciltte derin kırışıklar ve koyu lekeler ile güneş ışığı kaynaklı çeşitli alerjiler oluşturur. Ayrıca tansiyon gibi hastalıkların tedavisi için kullanılan tansiyon ilaçları ve çeşitli antibiyotiklerin de alerjiye yol açmalarını kolaylaştırır.

Öğle saatlerinde yoğunluğu artan UV-B ışınları ise ani olarak ortaya çıkan kızarma şekilde güneş yanıklarına neden olur. Ayrıca cilt kanserine de zemin hazırlar. Aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalmanın ve uzun süreler boyu güneşlenmenin zamanla yaşlanmayı hızlandırdığının, ciltte kırışıklıklara ve koyu lekelere yol açtığının da unutmaması gerekir. Bütün bu olumsuzlukları dikkate alındığında güneşten ve güneşin zararlı ışınlarından korunmak zorunlu hale geliyor.

Hangi cilt tipi güneşten nasıl korunmalı?

Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Vildan Şengöz, hangi cilt tipinin nasıl korunması gerektiğini anlattı!

Uzmanlar, karakteristik özellikleri nedeniyle çeşitli cilt tiplerinin güneşin zararlı etkilerinden korunmak için farklı korunma yöntemleri uygulaması gerektiği uyarısında bulunuyor. Aksi durumlarda uygulanacak korunma yöntemlerinin etkisiz kalması ve bir şekilde güneşin cilde zarar vermesi gibi riskler bulunuyor. İşte uzmanların tavsiye ettiği cilt tiplerine göre güneşten korunma önerileri…

Sarışın ve kızıllar güneşten nasıl korunmalı?

Cilt rengi beyaz ya da açık pembe olan sarışın ve kızıllar genellikle bronzlaşmıyor. Bu cilt tiplerinde korunmasız bir şekilde güneşte kalmak yanıklara yol açıyor ve bunun sonucunda cilt kanseri riski artıyor. Sarışın ve kızıllar vücut için losyon formlarını, yüz içinse kremleri tercih etmeliler. Çünkü sarışınların ciltleri genellikle daha kuru ve hassas oluyor. Losyonlar da sıvı kıvamda oldukları için gözeneklerin tıkanmasını önlüyor ve gövdeye daha kolay uygulanıyor.

Sarışın ve kızılların SPF 50 ve üzeri ürünleri kullanmaları gerekiyor. Güneş koruyucular göz çevresine yeterli gelmediği için mutlaka güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapka kullanmalılar. Ayrıca doğrudan güneş altında kalmamaya da dikkat etmeliler. Bunların yanı sıra yüz, boyun ve el gibi açıkta kalan yerlerine sadece yaz aylarında değil, her mevsim koruyucu sürmeyi alışkanlık haline getirmeliler.

Kumrallar güneşten nasıl korunmalı?

Hafif bronzlaşma oluşabilen bu cilt tipleri de genellikle güneşe karşı duyarlı oluyor. Dolayısıyla uzun süre güneşlendikleri takdirde yanıklar ortaya çıkıyor. Kumralların ciltleri sarışınlara nazaran biraz daha güçlü olduğu için SPF 30 ürünlerini kullanabilirler. Ayrıca güneşe karşı hassaslaştıran antibiyotik, romatizma veya doğum kontrol hapları gibi ilaç kullanıyorlarsa daha da dikkatli olmaları gerekiyor.

Esmerler güneşten nasıl korunmalı?

SPF 15 civarı ürünler bu cilt tipi için yeterli geliyor. Ancak esmerler de koyu ten rengine sahip oldukları halde, tıpkı diğer cilt tiplerindeki gibi özellikle öğle saatlerinde güneşten kaçınmalılar. Ciltleri kuru ise krem, yağlı ise losyon ve sprey formunda ürün kullanabilirler. Hem uygulanması kolay, hem de ciltteki gözenekleri tıkamadığı için su bazlı ürünleri tercih etmeliler

Bunları yapmadan güneşe çıkmayın

– Şemsiye altında veya gölgede bulunmanız sizi UV ışınlarından korumuyor. Gölgede bile güneşten koruyucu ürün kullanmayı asla ihmal etmeyin.

– Yüksek faktörlü ürün cildinizi yüzde 100 oranında koruyamaz. Bu nedenle tüm gününüzü bir kez sürdüğünüz koruyucu bir ürünle geçirmeniz doğru değil. Güneş koruyucu ürünü her 2 saatte bir tekrar sürmeli, suyla temas ettiğiniz takdirde ise bu zamanı dikkate almadan işlemi yinelemelisiniz.

– Güneşe çıkarken geniş kenarlı şapka takmayı ve gözlük kullanmayı ihmal etmeyin. Kıyafetlerinizin de sık dokunmuş yapıda olmasına dikkat edin.

– Güneşte leke oluşması riskine karşı parfüm gibi alkollü ürünleri cildinize sürmeyin.

– Ürünü cilt tipinize uygun olarak seçin. Vücudunuz için losyon veya sprey formlarını, yüzünüz içinse krem formlarının seçin. Ayrıca cildiniz yağlı ise gözenekleri tıkamasın diye su bazlı kuru ve alerjik ise hassas ciltler için hazırlanmış ürünleri tercih edin.

– Etkisini gösterebilmesi için ürünü cildinize dışarıya çıkmadan 20 dakika önce yedirin. Yüze ve gövdeye eşit şekilde dağıtarak bolca uygulayın.

– Kozmetik ve sinek kovucu gibi başka ürünler de kullanacaksanız alta güneş koruyucu sürüp, koruyucu ürünü 10 dakika sonra uygulayın.

– Güneş koruyucu ürünleri, eğer güneş altında kalmışlarsa her yıl yenileyin ve kıvamı bozulanları kullanmayın.

– Hamileyseniz çinko-oksit ve titanyum dioksit içeren, en az SPF 30 ve üzeri olan fiziksel koruyucuları tercih edin. Çocuklarınıza ise ciltleri daha hassas olduğu için SPF 50 ve üzeri ürünleri uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek