Güzel görünmenin sırları

Her çağın güzellik anlayışı doğal olarak kendine özgü. 19’ncu yüzyılda ‘salon hanımları’ olarak tanımlanan ve genellikle ‘makam sahibi’ beyler ya da soylularla izdivaç yapmış olan bu hanımların süslenmeleri ve makyajı epey zaman alırmış.

İsviçreli araştırmacı yazar Eugene Orgy’ye göre makyaj süresi günde üç saate yakın bir zaman alıyormuş. Dönemin ‘jet sosyetesi’ olan bu topluluk arasında rekor, İtalyan banker Pietro D. Trivoliani’nin eşi Rosetta Trivoliani’ye ait.

Baron Antonio di Medici onuruna verilen gece için tam iki ay hazırlanmış ve gece öncesi makyajı dokuz buçuk saat sürmüş. Bu durumdan ilginç bir İtalyan filmi çekilebileceğini düşünerek, günümüze geliyoruz.

Günümüzde hanımların makyaja harcayacakları zaman ne yazık ki oldukça kısıtlı. Genellikle davet ya da kokteyl öncesi son dakikada kuaförlerden apar topar çıkıp koşuşturan hanım sayısının epey fazla olduğuna sık sık tanık oluyoruz. Öte yandan makyaj uzmanları bu yıl oldukça pratik çözümlerle karsımıza çıktılar.

Göze iliştirilen aksesuar taşlar bu yıl ‘icat’ edilmedi. Bu taşlar genellikle üst kirpik sırasına yan yana yapıştırılıyor. Göz pınarına yalnızca bir adet taş yapıştırarak ilgi çekmek de mümkün. Çevrenize bir göz atin, bu gözlerin epey çok olduğunu fark edeceksiniz.

Bir diğer uygulama ise ‘pullama’ sistemi. İster pulları kirpiklerinize tek tek yerleştirin, ister ‘toplu pullama’ yöntemini deneyin, karar size kalmış. Bu teknikte yaratıcı çözümler üreten ve gerçekten farklı cazibeler uyandıran hanımlar var. Uygulamanın püf noktası ise ten rengi fondöten, siyah göz farı ve pullarla yakin ya da ayni renk ruj.

Islak makyaj da çekiciliği artıran unsurlar arasında. Öte yandan yanaklardan gözyaşı damlası akacak gibi durması ve yüze ışıltı kazandırması avantajları arasında bulunuyor. Fakat koyu karanlık ve loş ışıklı ortamlarda istenmeyen etkiler yaratabiliyor. Bu makyaj türünü biraz abartan bir hanim, Kız Kulesi’nde bize bir zamanların ünlü korku filmi kahramanı Suspiria gibi gözükmüştü.

Epey beğeni toplayan bir teknik ise ‘şekilli dudak’ uygulaması. Dudak yapısını en ‘verimli’ şekilde öne çıkaran şekilli dudaklar yaratmak tamamen sizin elinizde. Fakat bu alanın uzmanlarına danışarak ilginç görünümler elde edebilirsiniz. Arzu ederseniz özel dudak yapıştırıcıları kullanın ya da yaratıcı hayal gücünüze güveniyorsanız dudak kaleminizle maharetinizi kendiniz gösterin.

Bu teknikleri birleştirerek bütünüyle özgün çekici formlara da ulaşabilirsiniz. Aslında sonuç popüler bir şarkinin sözlerinde gizli: “Bir gülüsün yeter, hazırım bak!”.

“Güzel görünmenin sırları” için 12 cevap

 1. emine hanım,
  ten rengini açan maske;
  -papatya çiçeği
  -1 y.kaşığı bal
  -1 fincan su
  -1y.kaşığı gül suyu(isteğe bağlı)
  bir cezvede papatyaları 7 dk. kadar kaynatın .soğuduktan sonra balı karıştırın.yüzünüze sürün ve 10 15 dk bekledikten sonra yıkayı.işlemi haftada 2 3 kez tekrar edini
  inşallah faydalı olmuşumdur.sevgiler…

 2. saçlarımı maşa olmadan nasıl dogal şekillendirebiliririm benim saçlarım aşırı kabarık ve kıvırcık

 3. benim göbeğim var bana yardım edin lutfen nasıl bunu düz bir karınb yapabılırım lutfen yardım edın

 4. gözaltlarımda kararıklık var bir de yüzümde solgunluk var birazcık. bu sorunlarıma nasıl çözüm bulmalıyım /.

 5. göz altı şişliklerinden nasıl kurtulabilirim güneş lekelerimi nasıl saklayabilirim şimdiden tşkrler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek