Güzelleşirken sağlığınızı tehlikeye atmayın

Kozmetik ürünlerin seçimi ve kullanımı bilinçsizce yapıldığı zaman sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Günümüzde, ihtiyaca yönelik kozmetiklerin düzenli olarak kullanımı, cilt güzelliğini korumada ve yaşlanmanın etkilerini azaltmada etkili oluyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Erkek’e göre, bu ürünlerin yanlış ve bilinçsizce uygulanması cilt hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Emel Erkek, kadınların yüzde 50-62’sinin derisinin hassas olduğunu, bu nedenle de kolaylıkla tahriş olabildiğini belirterek, uygun olmayan kozmetiklerin, kişilerde ciltte yanma, batma, kaşıntı, kuruluk, kepeklenme ve kızarıklık meydana getirebileceğini dile getiriyor. Kozmetik seçiminde kişinin yaşı, derinin tipi, hassasiyeti, yaşlanma derecesi, barındırdığı değişiklikler, mevcut diğer deri ve iç hastalıklar ile kişinin alışkanlıklarının dikkate alınması gerektiğini söyleyen Erkek, kullanılacak ürünlere bir dermatologla karar verilmesinin en doğru yol olduğunu belirtiyor.

Kozmetiklerin içinde en çok kullanılan ürün tipinin nemlendiriciler olduğunu belirten Erkek, “Her tip nemlendirici cilt ihtiyacını karşılamaz. Kadınların çoğunun cildi, herhangi bir nemlendiriciye karşı kızarıklık ve kepeklenme gibi tepkiler verebiliyor. Nemlendiricilerin kendisi, alerjik reaksiyon veya tahriş yaratarak egzamaya neden olabilir. Örneğin, akneli bir cilt için yağlı ve katı nemlendirici değil, akışkan, sıvı ve su bazlı nemlendirici kullanmak lazım” diyor.

Doç. Dr. Emel Erkek, manikür ve pedikür yaptırırken de dikkatli olunması gerektiğini; aksi takdirde tırnak bozuklukları, tırnak etrafı enfeksiyonları, Hepatit B, Hepatit C ve mantar enfeksiyonları meydana gelebileceğini söylüyor. Erkek, son zamanlarda moda olan protez tırnaklarda kullanılan yapıştırıcı ve akrilik türevi kimyasal maddelerin de tırnak altı kanama, şişme ve enfeksiyon, tırnak etrafı ve altında ekzemaya ve şekil bozulmasına yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek