Güzelliğinizi kışın etkilerinden koruyun

Özellikle ciltte oldukça belirgin problemlere neden olan kış mevsimi, vücudunuzun zarar görmemesi ve soğuktan korunması için kimi ekstra önlemler almanız gereken bir sezondur. İşte güzelliğinizi kış mevsiminin etkilerinden korumak için yapmanız gerekenler…

Cildinizi kışın etkilerinden koruyun

– Duş almadan önce, vücudunuzu Hindistan yağı ile iyice ovun ki kuruluk ve çatlakları önleyin.

– Küveti dolduracağınız zaman suyun içine vücut yağı, badem ya da jojoba, ekleyin. Bu yıkanırken kaybedeceğiniz vücut nemini telafi edecektir. Ayrıca vücudunuzu dinlendirmeye de yarar. Çok sıcak su kullanmaktan kaçının.

– Banyodan sonar, kendinizi yumuşak bir havlu yardımı ile yavaşça kurulayın. Cildinize zarar verecek ve tahriş edecek sert hamlelerden kaçının.

– Kış sezonunda cildinizin her zamankinden çok nemlendirilmeye ihtiyacı vardır; bu yüzden nemlendiricinizi yağ bazlı olmasına dikkat edin ve her duştan sonra sürmeyi ihmal etmeyin. Nemli cilt emilimi kolaylaştırır.

– Kış giysilerinizin cildinizle direk temas etmemesini sağlayın.

– Düzenli ve besleyici bir beslenme şeklinin faydası çok olacaktır. Bol bol su için ve meyve yiyin.

Dudaklarınızı kışın etkilerinden koruyun

– Soğuk hava ve rüzgar, dudaklarınızdaki nemi yok eder ve onların kurumasına sebep olur. Mutlaka dudak nemlendiricisi kullanın.

– Yatmadan önce dudaklarınıza Ghee (Hindistan’da manda sütü yağını eritip kaynatarak yapılan sadeyağ) ya da vazelin sürerseniz, dudaklarınızın nemlenmesini ve doğal olarak yumuşamasını sağlarsınız.

– Dudaklarınızı emmekten ya da ısırmaktan vazgeçin!

Saçınızı kışın etkilerinden koruyun

– Soğuk hava saç kurumalarına da zemin hazırlar. Her hafta y ada en azından iki haftada bir saçlarınıza zeytinyağı ile masaj yapın. Zeytinyağı saçları nemlendirmekte gerçekten çok etkilidir. (Soğuk olmayan zeytinyağını saçlarınızın uçlarından başlayarak yavaşça yukarı doğru çıkarak sürün ve sonra 10-15 dakika boyunca yumuşak hareketler ile masaj yapın. Daha sonra sıcak suya batırıp iyice sıktığınız bir havluyu saçlarınıza sarıp 5 dakika da bu şekilde bekleyin. Buhar, yağın saç köklerine daha etkili nüfus etmesini sağlayacak. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, iyi bir krem kullanmayı ihmal etmeyin.)

– Saçlarınızı havlu ile yumuşak şekilde sarabilirsiniz, ancak havlu ile kurulamaktan kaçının. Bu dökülmeye sebep olabilir.

– Saçlarınızın doğal şekilde kurumasını sağlayın. Fön kullanırken ise çok fazla yaklaştırmadığınıza emin olun.

– Dışarı çıkarken saçlarınızın soğuk hava ile direk temasını mümkün olduğunca önleyin. Şapka ya da bere kullanacak iseniz, bunlardan önce ipek bir eşarpla sarmanız yumuşaklığını ve nemini korumanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek