Haftaya dinç başlayın, pazartesi sendromuna yakalanmayın

Uzmanlar, verimli bir hafta geçirmenin şartının enerji veren gıdalar olduğunu söylüyor. Güne bir bardak süt içerek ve bir muz yiyerek başlamak, serotonini artırıp ödemi azaltıyor, pekmez enerji veriyor. Haftanın ilk iş günü kendisini gösteren pazartesi sendromu, işini seven insanlarda bile sıkça görülüyor.

Pazartesi sendromunun en önemli belirtileri; halsizlik, isteksizlik, bitkinlik. Uzmanlara göre, bu durumu atlatmanın en iyi yolu, hayata pozitif yaklaşmanın yanı sıra doğru beslenmek. Özellikle C vitamini içeren meyveler, balık, süt, bitkisel çaylar ve muz gibi gıdalardan oluşan beslenme kürleri. Pazartesi günleri, vücudu rahatlatıcı, özellikle beyinde serotonin maddesinin salgılanmasını sağlayan besinler tüketilmelidir. Örneğin muz.

Kahvaltı çok önemli
Muzun mutluluk hormonlarını salgılatmasının yanı sıra potasyum değeri de çok yüksek, dolayısıyla vücuttaki ödemleri ve toksinleri atıyor. Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler de potasyum açısından zengin. Güne iyi başlamak için kahvaltının önemi büyük. Sinirlerin gevşemesi, gerginlik ve stresle başa çıkabilmek için süt en iyi besindir. Rahatlamak için yetişkinlere günde 1 bardak süt yeterlidir, sabahları içilebilir. Öğleden sonra yoğurt yemek de aynı etkiyi yapıyor.

Semizotu ve soya ürünlerini tercih edin
Balığın içerdiği Omega yağ asitleri, beyin hücrelerini dolayısıyla zekâyı geliştiriyor. Omega yağ asitleri, semizotu ve soya ürünlerinde de bulunuyor. Vitamin ve minerallerin de bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rolü var. İnsanı dinç kılan C vitamini, en çok kivi, portakal, limon, mandalina gibi meyvelerde bulunuyor. Kabak, Semizotu gibi sebzeler, vücuttaki kan dolaşımını hızlandırıyor. Rahatlatıcı özelliğe de sahipler. Kereviz, enginar gibi sebzeler ise karaciğeri koruyor. Sinirlerin gevşemesi için antidepresan etkiye sahip bitki çayları, özellikle adaçayı, yeşil çay ve sarı kantaron çok etkili. Hafta sonları yeme, içme fazla kaçırıldığında hemen kilo alınmıyor. Ancak uzmanlara göre; bu yeme ve yaşam şeklinin sürdürülmesi kilo aldırıyor. Aslında vücudumuzu kontrol eden, hormonlardır.

Güne 2 tatlı kaşığı pekmezle başlayın
Haftaya iyi başlamak için, ilk önce ruh halimizi belirleyen hormonları salgılatacak yiyecekler yiyin. Rahat bir haftaya başlamak ve hormon salgılarının alt yapısını oluşturmak için, pazar akşamları, özellikle kadınlar balık yemeli (Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri). Pazartesi günü mutluluk hormonu düzeyini artırmak için, güne 1 bardak süt ve 1 muzla veya 1 bardak süt ve 2 tatlı kaşığı pekmezle başlayın. Bu, zihin ve beden aktivitenizi hızlandıracaktır. Yoğun da olsanız, öğle yemeğini atlamayın. Hafif de atıştırsanız, 1 kâse yoğurt yemek zindelik verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek