Hamilelik çatlaklarını oluşmadan engelleyin

Hamilelik sırasında alınan fazla kiloların ciltte çatlaklara dolayısıyla da istenmeyen bir görünüme neden olabileceğini belirten uzmanlar, hamilelik çatlaklarıyla baş etmenin ve hamilelik çatlaklarını daha oluşumadan önlemenin yollarını anlatıyor…

Çatlaklar alt derideki elastik dokuların bozulmasıyla meydana gelir. Bu bozulma, vücut ağırlığının hızlı ve önemli ölçüde artmasından dolayı olur. Değişik boyutlarda uzun çizikler halinde görülür. Renkleri değişkendir. Başta kırmızı olurlar, daha sonra beyaza dönüşürler ve en sonunda sedef rengini alırlar.

Hamilelik boyunca çatlak oluşumunu nasıl engelleyebiliriz?

Hamilelik sırasında çatlak oluşma riski çok yüksektir, çünkü vücudun bazı bölgeleri normalden fazla ve farklı bir şekilde kilo alır. Hamile kadınların dörtte üçünde görülen bu durum, yaklaşık olarak, hamileliğin altıncı ayında ortaya çıkar

Gerçekte, çatlakları önlemenin mucize sayılabilecek bir yolu yok. Kilo alımını kontrol etmek ve bir limit koymak, çatlakların oluşumunu durdurur. Çatlaklar genelde oyluklarda, kalçalarda, göğüslerde ve popoda, ama özellikle karında görülür.

Hamilelik çatlakları bir kere oluştu mu ne yazık ki bir daha geri döndürülemez. Ancak beyaza dönüştükten sonra küçülebilirler. Çatlaklar, genç kızlarda daha çok görülür, çünkü derileri daha kapalı ve daha az elastiktir.

Çatlak kremleri ve cildi nemlendirmek

Çatlakların önüne geçebilmek için derinizi iyice nemlendirip daha elastik hale getirmenizi öneriyoruz. Bunun için günlük bir nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Keza çatlak kremlerinin etkisi henüz bilimsel olarak ispatlanmadı. Sabah ve akşamları, çatlak gördüğünüz yerlere özel bir çatlak kremi ya da kolajen açısından zengin bir krem uygulayabilirsiniz.

Yanız, ultrasondan bir hafta kadar önce bu kremleri karnınıza sürmeyi kesin, çünkü ultrasonda netliği bozucu etkisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek