Hamilelik döneminde göğüslerin bakımı

Bazı kadınların, çocuklarını emzirmek istedikleri halde göğüslerinin şeklinin bozulacağı endişesi ile bunu yapmadığını belirten uzmanlar, halbuki yaygın inanışın aksine göğüslerdeki doğumla ilgili değişikliklerin büyük bölümünün emzirmeden bağımsız olarak gebelik sırasında geliştiğini belirtiyor.

Doğum sonrası, emzirme olsun yada olmasın, süt verme döneminin bitiminde meme bezleri eski haline dönecek şekilde geriliyor. Bu durum göğüslerde küçülmeye ve meme derisinde sarkmaya neden oluyor.

Uzmanlara göre; “Bu değişikliklerin, çeşitli plastik cerrahi teknikleri ile giderilmesi mümkün olduğunu, gebelik ve süt verme döneminde meme bezlerinde meydana gelen hormonal değişikliklerin etkisi en az 1 yıl kadar süreceğini belirtmektedirler. Dolayısıyla süt verme döneminin bitimini takiben memelerin son şeklini alması için de belli bir süre beklemek gerekir. Bu dönemin sonlanmasını takiben cerrahi girişim uygun bir yaklaşım olur.” şeklindedir.

Göğüslerdeki değişikliklere ve sarkmalara estetik müdahale

Doğum sonrasında kadınların en sık karşılaştıkları sorunlar göğüslerde küçülme ya da büyüme ve sarkmalar olarak görülüyor. Genel olarak görülen probler şu şeklilerde görülmektedir:

Göğüslerde küçülme

Doğum sonrası meme hacmindeki kaybın yerine konması, protez yerleştirilmesi ameliyatı ile gerçekleştiriliyor. Kısa süreli sayılabilecek bu operasyonu takiben günlük hayata çabuk ve zahmetsiz bir şekilde dönmek mümkün.

Meme dikleştirme ameliyatları

Mastopeksi (meme dikleştirme) ameliyatı ile sarkan deri fazlalıkları giderilip, göğüs daha dik bir konuma getirilirken aynı seansta uygulanacak bir protezle de arzu edilen hacim sağlanıyor.

Göğüslerde büyüme

Hamilelik sırasında göğüslerdeki doğal hacim artışı bazı kadınlarda doğum sonrasında kalıcı olabiliyor. Böyle bir değişiklikten rahatsız olunduğu takdirde, göğüs küçültme ameliyatı öneriliyor. Meme dikleştirme ameliyatına benzeyen bu işlemde tek fark, deri fazlalığının yanı sıra, büyüyen meme dokusunun da bir miktar çıkartılarak göğse daha küçük hacimli bir şekil verilmesi. Böylece göğse doğum öncesindeki genç, diri ve dolgun görünümü kazandırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek