Hamilelikte cipsten uzak durun

Uzmanlar, patatesin hamile ya da emziren kadınlar için çok sağlıklı olduğunu, ancak patates kızartması, cips ya da fırında patates yenilmemesi gerektiğini söylüyor.

Alman bilim adamları; patates kızartması, patates cipsi gibi gıdaların hamile ya da emziren kadınlar tarafından yenilmemesini öneriyor.

Nürnberg Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, kansere neden olduğu tespit edilen akrilamid maddesini içeren bu gıdalarda bulunan zehrin, anneden sütüne ve cenine geçtiğini belirtti.

Hamilelerin günde en fazla 20 nanogram akrilamid maddesi tüketebileceğini belirten doktorlar, 10 gram patates cipsinde 20 nanogram akrilamid bulunduğuna dikkat çekti.

Emziren kadınların, doğumdan sonraki birkaç ayda bu maddeyi içeren gıdalardan uzak durması gerektiğini vurgulayan bilim adamları, bebeğin anne sütünden günde 10 nanogram akrilamid alabileceğinin altını çizdi.

Akrilamid maddesi, karbonhidrat ve aminoasitlerin yüksek ısıda kimyasal reaksiyona girmesinden oluşuyor. Bu zehrin, sinirlere zarar verdiği ve hayvanlarda kansere neden olduğu kanıtlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek