Hamilelikten acil korunma yöntemleri

Korunmasız cinsel ilişkide bulunduysanız ya da bir korunma yöntemi kullanırken beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız ve gebe kalmak istemiyorsanız acil önlem alabilirsiniz. İşte acil durumlarda hamilelikten korunma yöntemleri…

Hamilelikten acil bir şekilde korunmak için cinsel ilişkiden sonraki ilk 3 gün (72 saat) içinde aile planlaması hizmeti sunan bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

12 saat arayla, 2 kez olmak üzere, içindeki hormon miktarına göre belirlenen adette hap içerek ya da 5 gün içinde rahim içi araç uygulanarak korunabilirsiniz. Bu durumda ne kadar erken başvurursanız, o kadar etkili korunma sağlarsınız.

İlişki sonrası hapla korunma, kadının adet düzeninin doğal seyrini etkilediğinden sık başvurulacak bir yöntem değildir. Ancak, beklenmedik durumlarla (kondomun yırtılması, hapın unutulması, doğal yöntem kullanırken hata, tecavüze uğrama, vb.) karşılaşıldığında kullanılabilir.

Gebelik için önlem alınmadan gerçekleşen cinsel ilişkiden sonra, istenmeyen gebelikleri önlemek için, aşağıdaki seçeneklerden biri uygulanabilir.

Hap kullanma seçeneği

İlişkiden en kısa süre sonra fakat 72 saat dolmadan uygulanmalıdır.

Düşük dozlu doğum kontrol hapları

4 adet hap yutulur. Bunlardan 12 saat sonra 4 adet daha alınır. Yani 12 saat arayla 4×4 toplam 8 adet düşük dozda hap yutulacaktır.

Yüksek dozlu doğum kontrol hapları

2 adet hap yuturulur. Bu haplardan 12 saat sonra 2 adet daha alınır. Yani 12 saat arayla 2×2 toplam 4 adet yüksek dozda 4 adet hap yutulacaktır.

Önemli uyarı: Doğum kontrol hapları farklı miktarlarda hormon içerir ve buna bağlı olarak acil korunma için kullanılabilecek miktarlar değişir.

Rahim içi araç (spiral) seçeneği

İlişkiden sonraki ilk beş gün içinde bir sağlık kurumuna başvurup, rahim içi araç uygulaması istenebilir. Rahim içi araç uygulamasıyla acil olarak korunmak için adet görmüş olmak gerekli değildir. Ancak, korunmasız ilişkiden önceki günlerde gebe kalınmadığından emin olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek