Hastalıkları akıllı beslenerek önleyin

Uzmanlar, karşılaştığımız birçok rahatsızlıkla savaşmanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtiyor. İşte sık sık karşılaştığımız sağlık sorunlarına karşı uygulayabileceğimiz tedavi edici besin tavsiyeleri…

Hepimizin zaman zaman başına gelir. Beynimiz ve hormonlarımız bazen tatsız şakalar yapar; başımız ağrır, moralimiz bozulur, uykusuz geceler geçiririz ya da sürekli kendimizi yorgun hissederiz. Vücudumuz bitkin düşer ve bu sorunlarla baş edemez.

Uykusuzluk

Doğal bir gevşetici olan triptofan maddesi açısından zengin besinleri günlük öğünlerinizden eksik etmeyin. Yani muz, yumurta, tavuk, ekmek, pirinç, makarna, süt özellikle de peyniri… Gece yatmadan önce mutlaka 2 çay kaşığı bal ilave edilmiş 1 bardak süt için.

Yorgunluk

Konsantrasyon bozukluğu ya da sürekli yorgunluktan şikâyetçiyseniz tuzlu yiyeceklerden vazgeçmeyin.

Kabızlık

Kepek ekmeği, sebze, meyve özellikle elmayı (kabuğu ile birlikte) her gün düzenli olarak yiyin.

Adet öncesi sendromu

Kişilik değişimi, konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik gibi sorunların yanı sıra ortaya çıkan karın ve baş ağrılarının nedeni hormonal değişiklikler ve seratonin düzeyinin düşmesidir. Bu durumda bol karbonhidratlı makarna, pirinç ve ekmek gibi besinleri tüketmekte yarar var. Yağsız et, yumurta sarısı, kuru yemiş ve yeşil sebze gibi demir kaynağı besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Aynı zamanda demir alımını kolaylaştıran C vitaminini de ihmal etmemeniz gerekiyor. Çilek, ahududu, yeşilbiber ve kivi bu konuda en büyük yardımcılarınız.

Aşırı stres

Strese yol açan nedenlerden biri de vitamin eksikliğidir. Stresli zamanlarda sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için C ve B vitaminlerine gereksinim duyulur. Özellikle B vitaminlerinin eksikliği önemli bir etken oluşturup stresle baş etme becerisini düşürür. Bu nedenle bol C ve B vitaminleri içeren meyve ve sebze yiyin. B grubu vitaminleri kaynağı olan karbonhidratlı besinlerin yanı sıra et, balık ve peynir gibi proteinli besinler tüketin. A ve C vitaminleri dışında bol likopen içeren domatesi ise her öğünde tüketmeye özen gösterin.

Depresyon

Mutluluk verici besinlerin başında bir parça çikolatadan daha iyisi yoktur. En az çikolata kadar muz da mutluluk veren besinlerdendir. Depresyon geçiriyorsanız her gün 1 muz yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek