Haydi büyükler aşıya

Uzmanlar, aşılamanın sadece çocuklar için değil yetişkinler için de önemli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, ‘Haydi Büyükler Aşıya’ kampanyası hayata geçiriliyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal, çocukluk çağı aşılarının büyük önem taşıdığını, ancak hastalıklardan korunmada yetişkin aşılamasının da gerekli olduğunu söyledi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Yurdakök de aşıların aşı takvimine uygun ve zamanında yaptırılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Prof. Dr. Serhat Ünal, erişkinlere yönelik aşıların çocukluk çağındaki aşıların devamı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Aşılar genelde çocuklar için gerekli gibi görülse de yaşam boyu önem taşıyor. Bazı ülkeler, erişkin aşılama takvimleri yayınlamaya başladı. Biz de böyle bir çalışma yürütüyoruz. Ülkemizde çocukluk döneminde aşılama çalışmaları düzgün yürütüldüğü için biz erişkinlerde daha çok pnömokok (zatürre), influenza (grip), Hepatit-B ve tetanos aşılarının üzerinde duruyoruz.”

Türkiye’de erişkin aşılamasının ABD ve Batı ülkelerine göre çok düşük düzeyde olduğunu belirten Ünal, erişkin aşılamasının önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği tarafından bir süre önce ‘Haydi Büyükler Aşıya’ kampanyası başlatıldığını hatırlattı.

Her sağlıklı kişinin 10 yılda bir tetanos; 65 yaş üzerindekilerle, akciğer hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunan ve savunma sistemi zayıflayan 2-65 yaş arasındaki kişilerin de grip ve zatürre aşıları yaptırmaları öneriliyor. Grip aşısının her yıl, zatürre aşısının da beş yılda bir tekrarlanması gerekiyor. Ayrıca, 65 yaş üstündekilerin ve kronik hastalığı bulunanların grip ve zatürre aşılarını devletin ödediğinin altı çiziliyor.

Türkiye’de bir süre önce difteri, boğmaca, tetanos, inaktif çocuk felci ve menenjit aşılarının yer aldığı 5’li aşının uygulanmaya başlandığını ve bu aşıların yan etkilerinin izlemeye alındığını anlatan Yurdakök, “Türkiye’deki aşılar Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilen, çok güvenli aşılardır. Aileler bunları hiç çekinmeden çocuklarına yaptırabilirler” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek