Hemoroidin çaresi dengeli beslenme

Toplumda birçok insanda olduğu halde ifade edilmesinin zorluğundan kaynaklı olarak tedavi de edilemeyen hemoroid hastalığı, hastaların yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar, hemoroid hastalığından kurtulmanın ilk ve en önemli yolunun dengeli beslenerek kabızlıktan korunmak olduğunu belirtiyor.

Sürekli kanaması olan ve bu nedenle yaşam kalitesi etkilenen hastaların tedavisinde de cerrahi yöntem öncelikle düşünülmelidir.

Hemoroid, barsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, başta gebelik olmak üzere karın içi basıncının arttığı durumlar, hareketsiz yaşam, çalışma şartları ve kalıtsal yatkınlık gibi nedenlerle oluşuyor. Yakınmaya neden olan birinci ve ikinci derecedeki hemoroidlerde tıbbi tedavi uygulanması gerekiyor.

Üçüncü ve dördüncü derecede ise öncelikle yine tıbbi tedavi ama başarısızlık durumunda ise cerrahi tedavi yapılmalıdır. Ayrıca sürekli kanaması olan ve bu nedenle yaşam kalitesi etkilenen hastaların tedavisinde de cerrahi yöntem öncelikle düşünülmelidir.

Hemoroid oluşumunun en sık nedenini yanlış beslenmeyle meydana gelen kabızlıktır. Posadan fakir beslenme biçimi ve az sıvı tüketimi ise kabızlığın başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. Bitkilerin içeriğinde bulunan ve sindirim enzimleri ile parçalanmayan posalar, barsak çapının genişleterek hareketlerini artırıyor ve dışkının yumuşamasını sağlıyor.

Hemoroid tedavisinde dışkıyı yumuşak tutmak için bol sıvı tüketmeli ve dengeli beslenilmelidir. Ayaküstü beslenme alışkanlığın hemoroid, hatta kalın barsak kanser riskini artırır.

Dr. Ayhan Erdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek