Her derdin şifası Gilaburu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kayseri’ye her gittiğinde mutlaka tadına baktığı, köşkte eksik etmediği Kayseri’nin geleneksel şerbeti gilaburu, tam anlamıyla şifa kaynağı.

Meyve suyu gibi tüketilen ve Cumhurbaşkanı’nın içeceği olarak tanınan herkesin merak ettiği
gilaburu şifa veriyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün içtiği “Gilaburu”yu merak ediyor. Gilarubu nasıl bir içecek? Ne gibi faydaları var?

Gilaburu her derde şifa

Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nurten Budak, yapılan araştırmaların gilaburu suyunun zayıflama diyetine de çok büyük destek olacağını belirterek, şerbetin faydasına vurgu yapıyor.

Meyve suyu gibi tüketiliyor

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Gülşen ise gilaburu bitkisinin Anadolu’da yıllardan beri böbrek taşlarının düşürülmesinde kullanıldığını, meyve suyu gibi tüketildiğini kaydetti.

Doç. Dr. Gülşen, su kaynakları çevresinde yetişen, bazı bölgelerde süs ve çit bitkisi olarak kullanılan gilaburunun kanser tedavisinde de etkili olduğunun ortaya çıktığını, C vitamini açısından çok zengin olduğunu, portakaldan 10 kez daha fazla miktarda C vitamini bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Anadolu’da yaygın olarak kullanılan gilaburuya bazı yörelerde girebolu, geleboru veya dağdağan da denilmektedir. Antioksidan, antimikrobiyal ve antikanserojen etkisi olan gilaburuyla ilgili bilimsel çalışmalar pek fazla yapılmamıştır. Gilaburunun kaynatılmış dal ve yaprakları astım, romatizma, yüksek tansiyon, epilepsi, kabakulak, adet sancıları ve uyku bozukluklarına da iyi gelmektedir.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gilaburunun antioksidan özellikleriyle ilgili bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Amerika’da Teksas Üniversitesinde de yapılan çalışmalarda gilaburu bitkisinin heliobacter pylori ve gastric türü kanserlerde hastalığın gelişimini durdurduğu saptanmıştır.”

Sonbaharda toplanan kırmızı renkli gilaburu salkımları, bir süre tatlı suda salamura yapılıp bekletilerek tatlanması sağlanıyor. Suyu sıkılarak meyve suyu gibi içilen gilaburu yenilerek de tüketilebiliyor. Bazı firmalar tarafından pastörize edilen gilaburu suyu marketlerde de satılıyor.

“Her derdin şifası Gilaburu” için bir cevap

  1. Merhaba bir çok kişi tarafından son derece faydalı olarak önerilmekte. Bu mucize bitkiyi her ihtiyacı olanın kullanmasını temenni ederim.
    Herkese acil şifalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek