Her güzellik formülüne inanmayın

Güzellikle ilgili doğru zannettiğimiz birçok bilgi aslında gerçek değil. Güzelliğe, saç ve cilt bakımına dair hemen hemen her gün farklı yorumlar duyarız. Pek çok zaman da bu aslı olmayan, yalan-yanlış bilgilerle kafamızı doldurur, bunlara göre hareket ederiz. İşte doğru zannettiğimiz, ama aslında hiçbir temeli olmayan yorumlardan bazıları…

Yağlı cilt nemlendirici istemez

Yanlış. Yağ ile nem aynı şey değildir. Yağlı ciltlerin hassas veya kuru ciltlere göre, hava koşullarına ve dış etkenlere karşı daha dirençli oldukları kesin. Ancak yine de cilt yağlı da olsa, gün içinde sürekli olarak nem kaybediyor.

Nemlendirici ürünlerle, bu kaybolan nemin yerine konulması hedefleniyor. Geçen yıllarla birlikte cildin esnekliğini kaybetmemesi için bu şart. Ancak yağlı ciltliler, içinde yağ barındırmayan su bazlı ürünleri kullanmalılar.

Selülitin sebebi fazla yağ

Yanlış. Selülitin pek çok sebebi vardır. Hareketsizlik, bol kahve ve kola tüketimi, az su içmek gibi. Kalıtımın da bu konuda önemli bir rolünün olduğu biliniyor.

Yağlı yiyecekler yemek de elbette selülit oluşumunu arttıran bir etken ama tek başına yeterli değil. İsterseniz sofranızdan yağı tamamen kaldırın, günde en az 10 bardak su içmiyorsanız, kola ve kahve tüketiyorsanız, düzenli olarak spor yapmıyorsanız selülitle savaşmanız çok zor. Bunun için bol bol yürümelisiniz.

Saçlar sürekli yıkanmalı

Saç, sık yıkandığında daha çabuk yağlanır. Çünkü saç derisi tam yağlanmadan yıkandığında kurur, bunun sonucunda da saç derisi yağ bezlerine gereğinden fazla kuru olduğu sinyalini gönderir.

Yağ bezleri de hemen yağ salgılar. Bu yüzden saçınız gittikçe daha çabuk yağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek