Her halükarda emzirin

Sezaryenle doğum da yapsanız, ikiz bebekleriniz de olsa, çalışıyor olsanız da ve hatta evlat edinmiş olsanız bile bebeğinizi emzirmeniz mümkün. Yeter ki gerçekten isteyin…

Uzmanlar, anne sütü ve emzirmeyle ilgili birbirinden ilginç bilgiler veriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. Gökçe Baslo ve Dr. Dicle İnanç, akıllara takılan pek çok sorunun yanıtını verdi.

– Sezaryenle doğum yapan anneler bile odaya çıkar çıkmaz bebeğini emzirebilme şansına sahip.

– İşe başlamak, emzirmeyi kesmek gerektiği anlamına gelmiyor.

– Amerikan Pediatri Akademisi, göğüslerde silikon bulunmasını emzirmeye engel olarak görmüyor.

– Evlat edindiği çocuğu kendi sütü ile beslemek isteyen annede süt yapımının uyarılması olası. Böyle bir annenin göğüsleri emme ve pompa ile uyarılmaya duyarlı oluyor ve süt yapımı 1-6 hafta (ortalama 4 hafta) içerisinde başlıyor.

– Tek bebeğin bulunduğu gebeliklerde bebeğin vücut ağırlığı arttıkça süt hacminin de buna paralel olarak arttığı biliniyor. Bu noktadan hareketle, her biri 3 kg olan ikizlere sahip bir annenin 6 kg’lık bir bebek için süt üretebileceği düşünülüyor.

– Bir anne, enfeksiyon bile kapmış olsa çocuğunu emzirebilir. Akut enfeksiyonlar, (soğuk algınlığı, ishal, idrar yolu enfeksiyonları), Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, aktif akciğer tüberkülozu, suçiçeği, kabakulak, kızamıkçık, sıtma bebeğin emzirilmesine engel değil.

Neden anne sütü?

– Dört ay ve daha uzun süre tek başına anne sütü ile beslenmiş bebeklerde orta kulak enfeksiyonlarının yüzde 40, 1 yıl süre ile anne sütü alanlarda ishal sıklığının yüzde 50 azaldığını istatistikler gösteriyor.

– Her zaman hazırdır, yapımı için herhangi bir şeye gereksinim yoktur.

– Bebeğin emmesi ile uterusun (rahim) kasılarak gebelik öncesi halini alması kolaylaşıyor.

– Doğum sonrası kilo kaybı, bebeklerini anne sütü ile besleyen annelerde daha kolay.

– Anne sütü ile besleme; meme, yumurtalık ve rahim kanseri gelişme riskini ve kemik erimesi (osteoporoz) olasılığını azaltıyor

– Anne-bebek arasında duygusal ve fiziksel bir bağın kurulmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek