Her şey estetik görünmek için

Diğer ülkelerde kadınlar en çok göğüs estetiği yaptırırken, Türk kadını burnunu erkekler ise kulaklarını düzelttirmek istiyor.

Güzellik kavramı kadın ve erkek varolduğundan bugüne kadar hep önemli bir konu olma özelliğini koruyor. Günümüzde, doğuştan sahip olunan kusurların giderilmesi ve daha sağlıklı olmak adına insanlar bıçak altına yatıyorlar. Geçmişte sadece ünlülerin ve ‘sosyete’ diye tabir edilen kesimin elinde olan bu olanak, artık gecekondudan yalılara kadar her kesimden insanın dikkatini çekiyor. Evet, estetik o kadar önemli oldu ki, maddi durumu iyi olmayan insanlar bile, dişinden tırnağından artırıp güzellik merkezlerine estetik olmaya gidiyorlar.

Türk kadınının burun sorunu

En çok estetik yaptırılan vücut bölgeleri ise, ülkelere göre değişiyor. Örnek verirsek, İsveç’li kadınlar göğüslerinin büyütülmesini isterlerken, samba vatanı Brezilya’da kadınlar göğüslerini küçülttürmeyi tercih ediyorlar. Türkiye’de ise kadınların en çok estetik yaptırdıkları ve beğenmedikleri yer burunları. Daha çok uzun, iri ve kemikli burunlara sahip olan Türk kadınları burunlarını kaldırmak ya da küçülttürmek amacıyla estetik oluyorlar.

Burun estetiğinin maliyeti

3 bin dolar civarı. Bundan sonra sırayı 4 bin 500 dolarla göğüs büyültme-küçültme operasyonları, 3 bin dolara yağ aldırma alıyor. Kırışıklıkları aldırıp, yüz gerdimeyi içine alan yüz ameliyatları 4 bin-4 bin 500 dolar. Erkekler de en çok burun ve kepçe kulak estetiği yaptırıyorlar. Kulak estetiğinin maliyeti ise 2 bin dolar. Saç ektirme ve gıdıktan yağ aldırma da erkeklerin rağbet ettiği işlemler arasında. Karın, şakak ve boyun germe, liposuction, dudak büyütme, kaş kaldırma, gözaltı torbalarının kaldırılması, doku enjeksiyonu, gibi estetik operasyonlar da, çok yaygın olmasa da ilgi çekiyor.

Altınlarını bozduruyorlar

Ülkemizde 35 yıldır estetik operasyonlar yapan Profesör Doktor Atilla Oymak, maddi durumu iyi olanlardan çok, fakir semtlerden müşterilerinin olduğunu, hatta pek çok kişinin güzel olmak adına bileziklerini, altınlarını bozdurduğunu söylüyor. Yine de Türkiye’de estetik operasyonlarının çok daha bilinçli yapıldığını ve halkın bu konuda artık pek çok şey bildiğini belirtiyor.

Oymak, estetik operasyonların da bir ‘ameliyat’ olduğunu ve her ameliyat gibi çeşitli riskleri olduğunu söylüyor. Fakat “arabaya binmek bile riskli, risksiz olan hiçbir şey yok ki hayatta, bunu da göze almak gerekir,” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek