Hipertansiyon tedavi edilmezse öldürüyor

Hipertansiyon tedavi edilmezse öldürüyor

Uzmanlar, hipertansiyonun tüm dünyada önlenebilir ölüm nedenleri içinde ilk sırada geldiğini belirterek, bu hastalığın, felç, görme kaybı, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve damar sertliğine yol açabildiğini belirtiyor.

Tedavide kaydedilen küçücük ilerlemeler bile ölüm oranında düşüş sağlıyor.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, hipertansiyon hastalarında kan basıncını 1-2 milimetre cıva düşürmenin, kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerde düşüşe neden olduğuna dikkati çekerek, “5 yıllık tedaviyle küçük tansiyonun 5-6 milimetre cıva düşürülmesi felçi yüzde 42, kalp damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı olay gelişme olasılığını da yüzde 16 oranında azaltıyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığınca yürütülen patent çalışmasında, Türkiye’de her 4 ölümden 1’inin hipertansiyondan olduğunun belirlendiğini ifade eden Ergene, yapılan büyük çaplı çalışmalarda yüksek tansiyonun, felç gelişme olasılığını 7 kat, kalp yetersizliğini 6 kat, kalp damarlarında damar sertliğini 4 kat artırdığını anlattı.

Ergene, yüksek tansiyonun, tüm bu hastalıklar için değiştirilebilir risk faktörlerinin başında geldiğini ifade ederek, “Bu hastalarda kan basıncını 1-2 milimetre cıva düşürmek bile kalp damar hastalıklarından ölümlerde önemli düşüş sağlıyor. 5 yıllık tedaviyle küçük tansiyonun 5-6 milimetre cıva düşürülmesi felçte yüzde 42, kalp damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı olay gelişme olasılığını da yüzde 16 oranında azaltmıştır” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki erişkin nüfusun yüzde 26’sının hipertansiyonu olduğunu ifade eden Ergene, Türkiye’de hipertansiyon sıklığının tüm toplumda yüzde 32 civarında olduğunu ve kadınlarda daha fazla görüldüğünü kaydetti.

Türkiye’de dirençli hipertansiyon sıklığına dair net bir veri bulunmadığını ifade eden Ergene, “Türkiye’de hipertansiyon görülme sıklığının yüzde 5 ile 15 civarında olduğu tahmin ediliyor. İlaç uyumsuzluğu veya hastaların önerilen diyetlere uymaması bu hastalığın görülme sıklığını arttırıyor” görüşlerini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek