Hipotiroidizm belirtileri

Hipotiroidizm belirtileri

Hipotiroidizm belirtileri, tiroit bezinin fazla hormon salgılaması sonucu etkilenen birçok ortanın bu duruma verdiği refleksler nedeniyle oldukça fazladır.

Ayrıca bazı hipotiroidizm belirtileri sadece nodülsüz hipotiroidizmli hastalarda görülürken bazı belirtiler de sadece nodüllü hipotiroidizm hastalarında görülebilir.

Hipotiroidizm belirtileri

Genel itibarla hipotiroidizm belirtileri şunlardır:

– Çarpıntı,
– Ellerde titreme,
– Vücutta titreme,
– Ani kilo kaybı,
– Saç dökülmesi,
– Kaşıntı,
– Boğazda dolgunluk ve sıkıntı
– Aşırı iştah dolayısıyla çok yemek yeme ve çok su içme,
– Aşırı terleme,
– Çabuk yorulma,
– Aşırı sinirlilik
– Bulantı
– İshal
– Çabuk yorulma
– Adet düzensizliği
– Çok sık dışkılama
– Panik atak
– Horlama
– Erken boşalma
– Gözlerin ileri doğru çıkması (egzoftalmi)

Bazı hastalarda göğüs ve boyunda devamlı bir kızarıklık söz konusu olabilir. Nodülsüz zehirli guatrlı hastaların bazılarında gözlerde büyüme ve gözlerin ileriye doğru çıkması (egzoftalmi) görülür. Bunların hepsi birlikte olmak zorunda değildir. Bu şikayetlerin bazıları ön plandadır, diğer şikayetler ancak doktorun sorgulaması ile ifade edilebilir.

Hipertiroidizmin vücuda verdiği zararlar

Zehirli guatrda görülen ve hissedilen belirtiler, aslında zehirli guatrın vücut içinde yaptığı hasar ve etkilerden daha önemsizdir. Zira zehirli guatr, başta kalp ve damar sistemi olmak üzere vücudumuzda birçok organ ve dokuya kalıcı olabilen hasarlar verebilmektedir.

Hipertiroidizm hastalığının vücuda verdiği zararlar şu şekilde sıralanabilir:

– Kalbin büyümesi ve takiben kalp yetmezliği,
– Yüksek tansiyon,
– Şeker hastalığı,
– Kemik erimesi,
– Kısırlık,
– Hamilelerde düşük

Bunlar, hipotiroidizm hastalığının verdiği hasarların bir kısmıdır. Zehirli guatrda kandaki yüksek tiroit hormonları kalp üzerine aşırı yük bindirir ve kalp büyümesi ortaya çıkabilir. Hastalık uzun sürerse ve yeterli tedavi edilmezse kalp yetmezliğine dönüşür. Ayrıca, bu hastalarda tansiyon da yükselebilir, şeker hastalığı, kemik erimesi, depresyon, horlama ve panik atak daha sık görülür.

Zehirli guatrlı hastalar çabuk yorulur, daha önce rahatlıkla yaptığı işleri yaparken hemen yorulur. Rahat merdiven çıkamaz. Cinsel hayatında sorunlar başlar; özellikle erkeklerde sertleşme (ereksiyon) yetersizliği ve erken boşalma sorunu görülebilir.

Bu hastalardaki aşırı sinirlilik, iş ve aile çevresinin dikkatini çeker. Ani öfke patlamaları sık görülür.

Kısaca söylemek gerekirse hipotiroidizm, en yıkıcı ve tahrip edici guatr türüdür. Zehirli guatrda ani ölüm de görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek