HIV taşıyıcılığı AIDS’e dönüşebiliyor

Bazı kişilerde, HIV bulaştıktan birkaç yıl sonra AIDS bulguları ortaya çıkar. Bazılarında ise 10 yıl veya daha uzun süre geçmesine rağmen AIDS gelişmez. Peki, HIV taşıyıcılığının AIDS’e dönüşümü nasıldır, önlem olarak neler yapılmalıdır?

Pek çok insan, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bulaştırıcı olduklarını fark edemezler. HIV ile infekte olan herkes sonunda AIDS olur.

Bir HIV taşıyıcısı eğer sağlığına dikkat ederse, AIDS gelişimini geciktirebilir. Ayrıca AIDS olduktan sonra da sağlığınıza gerekli özeni gösterirseniz, uzun süre yaşamanız mümkün olur.

HIV testi yaptırmanızı gerektiren durumlar

– İnfekte olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız

– Cinsel eşinizin HIV pozitif olduğunu duyduysanız

– Evlenmeyi düşünüyorsanız

– Bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz, kendinize HIV testi yapılmasını isteyebilirsiniz. HIV testi yaptırma konusunda yalnız kendiniz karar verebilirsiniz. Kimse sizi HIV testi olmaya zorlayamaz.

HIV nasıl bulaşmaz?

HIV, günlük yaşamdaki olağan davranışlar ile bulaşmaz

– Sarılma, tokalaşma, sosyal öpüşme, deriye dokunma, okşama, aynı masada yemek yeme, aynı evde yaşama ile bulaşma olmaz.

– Ortak banyo, tuvalet, duş, telefon, çeşme musluğu, yüzme havuzu, havlu ve yatak çarşafları ile HIV bulaşmaz.

– HIV; sivrisinek, tahtakurusu, böcek veya diğer hayvanların ısırması ile bulaşmaz.

HIV testi

Kanında HIV taşıyıp hastalık belirtisi göstermeyen virüs taşıyıcıları vardır ki, bunlara “HIV pozitif” veya “seropozitif” hasta adı verilmektedir. Böyle sağlıklı görünen ve herhangi bir yakınması olmayan kişiler, HIV (+) olduklarını bilmezler.

Sağlıklı görünen insanlarda HIV olup olmadığını anlamanın tek yolu, özel bir kan testi yaptırmaktır. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan test, ELISA testidir. ELISA testinin negatif sonuç vermesi, kişinin etken virüs ile temas etmemiş olduğunu, pozitif sonuç vermesi ise kişinin etken virüs ile temas etmiş olduğunu gösterir.

Kanda HIV antikorlarının ölçülebilir düzeye çıkması için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre en az 3 ay olmalıdır.

Şüpheli cinsel ilişkiden ya da şüpheli bir transfüzyondan sonra 3 aylık bir süre geçmeden yapılacak test negatif sonuç verir.

Test sonucunun negatif olması, gerekli tedbirleri almadığınız takdirde gelecek HIV infeksiyonundan korunacağınız anlamına gelmez. Gerçek koruma ancak HIV’den korunma yollarına uyularak sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek