Horlayan çocuklar yaramaz oluyor

Araştırmalar çocuklarla ilgili ilginç bir durumu ortaya çıkardı; uyurken horlayan çocuklar, yaramaz oluyor. ABD’de yapılan bir araştırmada, uyumadaki sorunlarla öğrenme ve davranış bozuklukları arasında açık bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Araştırmada değişik etnik kökenden çocuklar arasında da farklar olduğu ve Latin kökenli çocuklarda bu soruna daha çok rastlandığı görüldü.

Sürpriz bir sonuç
Söz konusu araştırmayı yöneten Arizona Üniversitesi’nden Jamie Goodwin, “Bunun nedeninden emin değiliz. Sonuç bizim için de sürpriz oldu” dedi. Goodwin’in başında bulunduğu ekip, 4-11 yaş grubundan çocukları olan 1200 ebeveyn ile görüştü. Araştırma sonucuna göre, Latin kökenli çocukların yüzde 11.4’ü, beyaz ırktan çocukların da yüzde 7.4’ü uyurken horluyor. Latin kökenli ebeveynler, çocukların uykularında nefes alma sorunu yaşadıklarını belirttiler.

Nefes alma zorluğu
Araştırmaya konu olan çocuklar üzerinde bir yıl boyunca kavrama testleri yaptıklarını söyleyen Goodwin, araştırma sonuçlarının nesnel olduğunu söyledi. Goodwin, bazı araştırmalarda, ülke çapında 320 bin çocuğun uyurken nefes alma zorluğu çektiğinin ileri sürüldüğünü hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek