İdrar kaçırma tedavisi kolaylaşıyor

İdrar kaçırma tedavisi kolaylaşıyor

İdrar kaçırma hastalığının özellikle yaşlılarda ve kadınlarda sıkça rastlanan bir rahatsızlık olduğunu ifade eden uzmanlar, idrar kaçırmanın artık çözülmeyecek bir hastalık olmadığını basit bir ameliyatla kolayca tedavi edilebildiğini belirtiyor.

Kadınlarda sıkça rastlanan idrar kaçırma rahatsızlığı ile ilgili olarak açıklama yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Bozkurt, şunları söyledi:

“Kadınlarda idrar kaçırma çok sık görülen bir rahatsızlıktır. İki tip idrar kaçırma vardır. Birincisi karın içindeki basıncı arttıran durumlarda yani gülerken, hapşırırken ya da öksürürken idrar kaçırılıyor. Diğer bir idrar kaçırma tipi ise sıkışma tipi idrar kaçırmadır. Bu iki hastalık da ayrıdır. Çünkü kullandığımız tedaviler ve cerrahi yöntemler farklıdır. Sıkışma tipi idrar kaçırma olayında ilaç tedavisi kullanıyoruz.” dedi.

Karın içindeki basıncı arttıran durumlarda ise cerrahi tedavi kullandıklarını söyleyen Dr. Bozkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Hasta seçimi çok önemli, öncelikle hastayı değerlendiriyoruz. İdrar kaçırmanın tipini tanımlıyoruz. Hastanın şikayetlerini içeren bir anket formumuz var, uluslar arası akredite edilmiş formunu dolduruyorlar.

Tedaviden sonra ise tekrar bir anket doldurtarak tedaviden tekrar bir fayda görüp görmediğini araştırıyoruz. İdrar kaçırma ameliyatları genel olarak basit ameliyatlardır. Yaklaşık 10 dakika süren bir ameliyattır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek