İdrar kaçırmanın nedenleri

İdrar kaçırmanın nedenleri

Yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkileyen idrar kaçırmanın nedenleri birçok etkenin yanında beyinle alakalı sorunlardan da kaynaklanabiliyor.

İdrar kaçırmanın nedenleri

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Talha Müezzinoğlu, yaşam kalitesini düşüren idrar kaçırma şikayetiyle kendini gösteren bir takım nörolojik mesane rahatsızlıklarının toplumda yaygın olduğunu belirtti.

Beyinle ilgili olan idrar şikayetleri karmaşık

Prof. Dr. Talha Müezzinoğlu, “Beyinle ilgili olan idrar şikayetleri oldukça karmaşık bir durumdur. Biz bunları ameliyat ile kesin olarak düzeltemesek bile semptomlarını ortadan kaldırabiliyoruz.” dedi.

İdrar kaçırma tedavisi

Talha Müzezzinoğlu, idrar kaçırma tedavisinin herhangi bir ameliyat veya ilaçla mümkün olmayan hastalarda Temiz Aralıklı Kateterizasyon (TAK) tedavi yöntemini uyguladıklarını söyledi.

Bu sayede hastanın sıvı alma seviyesine göre istediği sıklıkta idrarını boşaltabildiğini dile getiren Müezzinoğlu, “Ondan sonra 3-4 saatlik rahat, idrar kaçırmadığı bir dönem oluyor. Bu nörolojik, beyinle ilgili idrar şikayetleri oldukça karmaşık bir durumdur. Biz bunları ameliyat ile kesin olarak düzeltemesek bile semptomlarını ortadan kaldırabiliyoruz.” dedi.

Toplum içerisine çıkmak kolaylaşıyor

Müezzinoğlu, bu sayede hastanın daha rahat bir şekilde toplum içerisine çıkmasını, yaşam kalitesinin artmasını sağlamış olduklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek