İleri yaşlarda boşanma

İleri yaşlarda boşanma

Genç yaşta yapılan evliliklerin bitmesi haberleri etrafta dolaşa dursun, zaman zaman karşımıza 25 senenin üzerindeki evliliklerin bitiyor olduğu haberi geliveriyor. İşte o zaman şaşırıyoruz. Neden çünkü eski evlilikler bir başkaydı.

Boşanma, çiftlerin artık beraber yaşamaya tahammül edemediklerini fark etmelerinin neticesi. Artık boşanmanın sıkça telaffuz edilmesi ve kısa süren evlilikler bizi şaşırtmıyor. Kimilerine göre kadının ekonomik özgürlüğü arttıkça boşanma artıyor, kimilerinde göre erkekler tek eşli kalamıyor, kimilerine göre ise modern yaşam bunu beraberinde getiriyor. Sebep o ya da bu boşanma her daim can sıkıyor.

Boşanmanın tanımı neydi? Boşanma, çiftlerin artık beraber yaşamaya tahammül edemediklerini fark etmelerinin neticesi. Gençler bunu kısacık evliliklerinde fark ediyorlar da ileri yaştaki çiftler edemiyorlar mı? Gençlerin kalan ömürlerini istedikleri gibi yaşama hakkı varda, ileri yaştaki birinin yok mu?

İleri yaş boşanması sadece çiftler için değil aynı zamanda erişkin yaştaki çocukları içinde zor bir geçiş olacaktır. Yılların verdiği alışkanlıkları üzerinden atmak herkes için zorlayıcıdır. Hayatının belki de çocukluk denilecek yaşlarında evlenmiş çiftler birbirlerinin her huyunu benimsemiş ve hatta beraber olgunlaşmışlardır. Yıllar içinde edinilen alışkanlıkları atlatabilmek için zaman gerekecektir. Aile fertlerinin her ikisine de gereken desteği vermesi bu noktada çok önemli.

İleri yaş boşanmalarındaki en büyük sorunlardan biri finansal durum diğeri ise kimin nerede kalacağıdır. Uzun yıllar içinde ortak bir havuzdan kullanılan para ve ortak yaşanılan hayatı ayırmak bir günde olmayacaktır elbette. Yetişkin olan çocukların bu noktada devreye girmesi ve anne babalarının da istekleri doğrultusunda yönlendirici olmaları gerekir.

Unutulmaması gereken; onların uzun yıllarını beraber geçirmiş olduklarını ve birbirlerini sizin onları tanıdığınızdan daha iyi tanıdıklarını unutmamalısınız. Bunca yıldan sonra bu kararı verdilerse emin olun bu anlık bir sinirden kaynaklanmıyordur. Şimdi bir adım geriden bakıp her ikisine de destek olma zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek